Az Európai Bizottság lépése a tagállamok által nemzeti jogba át nem ültetett irányelvekre irányul. Az olyan területeken, mint az energia, a jogi eljárások elektronikus támogatása, a munka-magánélet egyensúlya, valamint a vállalati fenntarthatósági jelentések, a tagállamoknak világos szabályokat kellett volna alkalmazniuk. Bizottság eljárása most 26 tagállamot, köztük Magyarországot is érint, amiért nem tették meg a szükséges lépéseket az irányelvek teljesítésére.

Magyarország a megújuló energiákra vonatkozó engedélyezési eljárások egyszerűsítésével kapcsolatban kapott figyelmeztetést. Az EU megújuló energiára vonatkozó irányelvének célja az engedélyezési folyamat gyorsítása a zöld energiatermelés ösztönzésére. Ezen irányelv átvétele elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy Magyarország és más tagállamok a szükséges mértékben integrálják a megújuló energiákat a hálózati infrastruktúrába – fogalmazott az Európai Bizottság közleményében.

Írország és  Ausztria esetében a csődeljárások elektronikus ügyintézésével kapcsolatban nem történt teljes jogátültetés. Az irányelv célja, hogy az elektronikus kommunikációs eszközök révén gyorsítsák fel a csődeljárásokat és a szerkezetátalakításokat, beleértve a hitelezőkkel való kapcsolatot és a tervek benyújtását is.

Spanyolország figyelmeztetést kapott a munka-magánélet egyensúlyáról szóló irányelv nem teljes körű átvétele miatt. A szabályozás előírja, hogy a szülők számára biztosított szülői szabadság utolsó két hetére is megfelelő támogatást nyújtsanak. Spanyolország eddig nem teljesítette ezt a kötelezettséget.

A fenntarthatósági jelentések elmaradása

További 17 tagállam – köztük Németország, Lengyelország és Görögország – mulasztott a vállalati fenntarthatósági jelentések új irányelveinek átvételében. Ezek az irányelvek előírják, hogy a nagyvállalatok társadalmi és környezeti hatásaikról részletes beszámolót készítsenek, ami a fenntarthatósági célok eléréséhez elengedhetetlen.

Az érintett tagállamoknak két hónapjuk van arra, hogy válaszoljanak az Európai Bizottság leveleire és teljesítsék az irányelveket. Amennyiben nem reagálnak megfelelően, a Bizottság indoklással ellátott véleményt adhat ki, amely a jogi eljárás következő szakasza. Ez akár az Európai Unió Bírósága elé is kerülhet, ha a tagállamok továbbra is elmulasztják kötelességeiket.

Dőlt az uniós pénz Magyarországra 2023-ban

Magyarország az európai uniós csatlakozása óta a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik, vagyis több támogatást kap az EU költségvetéséből, mint amennyit befizet. Hazánk 2023-ban is több mint 4,5 milliárd euróhoz (~1800 milliárd forint) jutott.
Bővebben--->