Az európai részvénypiacok 2024-ben alulteljesítették globális versenytársaikat, különösen a Wall Streetet. Ehhez számos tényező hozzájárult a politikai instabilitástól kezdve a kínai lassuláson át a geopolitikai feszültségekig. Ezek a kihívások várhatóan velünk maradnak 2025-ben is, és az évet minden bizonnyal jelentősen meghatározza Trump elnöksége, valamint Kína növekedési pályája. A német és a francia belpolitikai válság továbbra is szintén jócskán lerontja az európai piaci hangulatot. 

Az európai gazdasági volumen alakulását erősen meghatározza, hogy mi történik a globális piacokon, mivel az öreg kontinens számos vállalata nagymértékben támaszkodik az exportbevételekre. Éppen ezért adnak okot aggodalomra Donald Trump, január második felében hivatalba lépő megválasztott amerikai elnök kilátásba helyezett vámjai, különösen Németországban. (A javaslat lényege a minden amerikai importra kivetett 10 százalékos általános vám.) 

Egyebek mellett azért is remeghet Európa legnagyobb gazdasága, mert elnökválasztási kampánya során Donald Trump több alkalommal is azzal fenyegetőzött, hogy vámokat vet ki a német autógyártókra, hacsak nem helyezik át gyártásukat az USÁ-ba. Bár mindez egyelőre puszta ígéret, az európai autógyártók részvényei már a bejelentés napján erőteljes eladási hullámot szenvedtek el, ami szintén sebezhetőségük bizonyítéka a globális kereskedelmi dinamikával szemben.

Mélyponton az európai autóipar

Az Euro Stoxx Automobiles & Parts Index 13 százalékot esett 2024-ben, amellyel az európai piacok legrosszabbul teljesítő ágazata lett. Összehasonlításképpen: az Euro Stoxx 600 index 7 százalékos emelkedést könyvelhetett el az évben. A német autógyártók, köztük a Mercedes-Benz, a Porsche, a Volkswagen és a BMW részvényei idén 13 és 25 százalék közti esést szenvedtek el.

Ugyanakkor a lassuló kínai kereslet volt a legfontosabb tényező, ami az európai piaci idei teljesítményét hátráltatta. Ezen belül is főként az európai luxuscikkek iránti kereslet zuhant be. Ám Európa gazdasága számára reménysugár lehet, hogy a kínai vezetés ígéretet tette arra, hogy 2025-ben tovább csökkenti a kamatlábakat, és a következő évben megteszik a belső kereslet élénkítését ösztönző gazdaságpolitikai lépéseket. Ez pedig egyúttal Európa malmára hajthatja a vizet – írja az Euronews

Siralmas teljesítmény a részvénypiacon

A francia és a német kormányválság egyértelműen rossz hatást gyakorol az európai részvényekre: a globális gazdaságok közül a francia részvénypiac produkálta a legsiralmasabb teljesítményt, az irányadó CAC 40 index önmagához képest idén jókorát csökkent. Franciaország változatlanul küzd a megugró államadóssággal és a 2025-ös költségvetéssel kapcsolatos politikai patthelyzettel. A GDP 112 százalékát meghaladó államadósság és a folyamatos politikai konfliktusok miatt egyre nagyobb nyomás helyeződik a bankszektorra. A német DAX azonban új csúcsokat ért el, köszönhetően a technológiai és a védelmi szektorban elért kiemelkedő teljesítménynek. A piacok ettől függetlenül árgus szemekkel figyelik a Németországban februárban esedékes előrehozott választásokat.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!