Az EU-ból való kilépésre szavazó britek többsége szeretné a szabad mozgáshoz való visszatérést az egységes piachoz való hozzáférésért cserébe – derül ki egy Európát átfogó tanulmányból, amely adatai szerint a tagállamok is kölcsönös vágyat éreznek aziránt, hogy az Egyesült Királysággal szorosabbá váljanak a kapcsolatok.
Ukrajna orosz inváziója és Donald Trump amerikai elnökké választása „alapvetően megváltoztatta az EU és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok kontextusát” – áll az Európai Külkapcsolatok Tanácsa (ECFR) jelentésében. „A Csatorna mindkét oldalán figyelemreméltó konszenzus uralkodik abban, hogy megérett az idő az EU és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok újraértékelésére” – áll a közleményben, amelyet a The Guardian közölt.
Ennek az lehet az oka, hogy az Egyesült Királyságba irányuló migráció 2016 utáni megugrása azt jelentette, hogy a Brexit támogatói rájöttek, nem a kilépés a válasz a bevándorlás kérdésére – mutat rá a jelentés. Az Egyesült Királyság összes szavazója közül a válaszadók 68 százaléka támogatná a szabad mozgást az egységes piacra jutásért cserébe, 19 százalékuk pedig ellenezte az ötletet.
A jelentés szerint a globális körülményeket figyelembe véve az Egyesült Királyságnak és az EU-nak „erőteljesen és gyorsan kell haladnia” a kapcsolatok helyreállításában, mert mindkettő egyaránt nagyon sebezhető az uralkodó globális eseményekkel szemben, és a kapcsolatok újraindítása a leghatékonyabb módja annak, hogy mindkét oldalt megerősítsék.
A brit választók egyértelműen támogatták az EU-val való szorosabb kapcsolat kialakítását,
- 55 százalék azt mondta, hogy támogatná a szorosabb kapcsolatokat a tömbbel,
- míg 10 százalék a távolabbi kapcsolatokat részesíti előnyben,
- 22 százalék pedig megtartaná azokat a jelenlegi állapotában.
Az EU-szerte minden megkérdezett ország közül
- a németek 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szorosabb kapcsolatot szeretne az Egyesült Királysággal,
- a lengyelek 44 százaléka,
- a spanyolok 41 százaléka, az olaszok 40 százaléka,
- a franciák 34 százaléka.
Mind az Egyesült Királyság, mind az EU polgárai „nyitottak egy sokkal ambiciózusabb és messzebbre mutató alaphelyzetbe állításra, mint ahogyan azt kormányaik elképzelték” – tették hozzá a jelentésben, amely szerint a britek körülbelül fele úgy gondolja, hogy az EU-val való nagyobb elkötelezettség a legjobb módja az Egyesült Királyság gazdaságának (50 százalék), a biztonság megerősítésének (53 százalék), a migráció hatékony kezelésének (58 százalék), az éghajlatváltozás kezelésének (48 százalék), és lehetővé teszi Ukrajnának, hogy kiálljon Oroszországgal szemben (48 százalék), az Egyesült Államokkal (46 százalék) és Kínával (49 százalék) szemben.
Ez kiterjedhet arra az ötletre is, hogy az Egyesült Királyság hozzáférjen az egységes piac egyes részeihez, még az ilyen elképzelésekre legkevésbé fogékony Franciaországban is a válaszadók 41 százaléka nyilatkozott úgy, hogy támogatná.
Mind az öt EU-tagországban nagy számban érezték úgy, hogy a Brexit rossz hatással volt az EU-ra.
Az uniós polgárok számára az Egyesült Királysággal való szorosabb együttműködés legfontosabb oka az volt, hogy megerősítsék a blokk biztonságát, valamint, hogy kiálljanak az Egyesült Államokkal és Kínával szemben.