Az európai tisztviselők megvitatják, hogy az Ukrajna elleni háborút lezáró lehetséges megállapodás részeként újra kellene-e indítani az orosz gázvezeték-értékesítést az Európai Unióba – állítják a Financial Times-nak a megbeszéléseket ismerő személyek.

Az orosz gázvásárlás mellett állók azzal érvelnek, hogy ez csökkentené a magas európai energiaárakat, tárgyalásra ösztönözné Moszkvát, és mindkét félnek okot adna a tűzszünet végrehajtására és fenntartására. Az orosz gáz Európába történő újbóli beáramlásának felvetése azonban már az előzetes tárgyalások alatt is visszatetszést váltott ki Ukrajna legközelebbi uniós szövetségesei körében.

Miként az Index idézi, a megbeszéléseket ismerő tisztviselők a lapnak elmondták, hogy

az ötletet néhány német és magyar tisztviselő támogatta, mivel ebben látják az európai energiaköltségek csökkentésének lehetőségét.

Az Európába irányuló export újraindítása azonban jelentősen növelné Moszkva bevételeit is. A háború előtt az Oroszországból érkező gáz az Európai Unió ellátásának mintegy 40 százalékát tette ki.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Donald Trump amerikai elnök eközben még vámokkal is megfenyegette az EU-t, amennyiben nem vásárol több – a vezetékesnél drágább – cseppfolyósított földgázt az Egyesült Államokból.

A gázeladásokról szóló vita felelevenítése elbizonytalanított néhány amerikai LNG-exportőrt, akik hosszú távú szállítási megállapodásokat szeretnének kötni európai vállalatokkal. Attól tartanak, hogy az ukrán tranzit esetleges újraindítása versenyképtelenné teheti termékeiket. Ennek fényében az Európai Bizottság egyik vezető energetikai tisztviselője, Ditte Juul Jørgensen a héten az Egyesült Államokban találkozik az LNG-exportőrökkel, hogy megbeszéléseket folytasson a hosszú távú lehetséges szállításokról. A gázköltségek Európában jellemzően háromszor-négyszer magasabbak, mint az Egyesült Államokban.

Végső soron mindenki alacsonyabb energiaköltségeket akar 

– mutatott rá egy magas rangú uniós tisztviselő.