A pénteken ismertetett előzetes adatok szerint a Michigani Egyetem amerikai fogyasztói hangulatindexe júliusban 66,0 pontra, nyolchavi mélypontra csökkent a júniusi 68,2 pontról. Az elemzői konszenzusban ezzel szemben enyhén javuló mutató, 68,5 pont szerepelt az MTI beszámolója szerint.

Az alindexek közül a következő hat hónapra vonatkozó fogyasztói várakozások mutatója a júniusi 69,6 pontról 67,2 pontra, nyolchavi mélypontra gyengült az elemzők által várt erősödés, 69,8 pont helyett. A jelenlegi helyzetet tükröző almutató a júniusi 65,9 pontról 64,1 pontra, 2022 decembere óta a legalacsonyabbra süllyedt az elemzői előrejelzésben szereplő javulás, 66,3 pont helyett.

Az egyéves időtávú inflációs várakozás a júniusi 3,0 százalék után júliusban 2,9 százalékra mérséklődött, így már nem állt a világjárványt megelőző két évben mért 2,3-3,0 százalék közötti értékek felett.

Az ötéves inflációs várakozás három egymást követő hónapban mért 3,0 százalék után 2,9 százalékra csökkent júliusban; az elmúlt 36 hónapból 32 hónapban a szűk, 2,9-3,1 százalék közötti sávon belül ingadozott. A hosszú távú inflációs várakozások továbbra is valamelyest magasabbak a világjárvány előtti két évben tapasztalt 2,2-2,6 százalékos értékekhez képest.

A júliusra vonatkozó végleges adatokat július 26-án ismertetik.

A Michigani Egyetem hangulatindexe a Conference Board gazdaságkutató intézet fogyasztói bizalmi indexe mellett a legfontosabb mérőszáma az amerikai GDP mintegy 70 százalékát adó fogyasztás várható alakulásának. A Michigani Egyetem kutatói a havi rendszerességgel végzett reprezentatív felmérés keretében legalább 500 embert kérdeznek meg telefonon.