A pénteken ismertetett előzetes adatok szerint a Michigani Egyetem amerikai fogyasztói hangulatindexe júliusban 66,0 pontra, nyolchavi mélypontra csökkent a júniusi 68,2 pontról. Az elemzői konszenzusban ezzel szemben enyhén javuló mutató, 68,5 pont szerepelt az MTI beszámolója szerint.
Az alindexek közül a következő hat hónapra vonatkozó fogyasztói várakozások mutatója a júniusi 69,6 pontról 67,2 pontra, nyolchavi mélypontra gyengült az elemzők által várt erősödés, 69,8 pont helyett. A jelenlegi helyzetet tükröző almutató a júniusi 65,9 pontról 64,1 pontra, 2022 decembere óta a legalacsonyabbra süllyedt az elemzői előrejelzésben szereplő javulás, 66,3 pont helyett.
Az egyéves időtávú inflációs várakozás a júniusi 3,0 százalék után júliusban 2,9 százalékra mérséklődött, így már nem állt a világjárványt megelőző két évben mért 2,3-3,0 százalék közötti értékek felett.
Az ötéves inflációs várakozás három egymást követő hónapban mért 3,0 százalék után 2,9 százalékra csökkent júliusban; az elmúlt 36 hónapból 32 hónapban a szűk, 2,9-3,1 százalék közötti sávon belül ingadozott. A hosszú távú inflációs várakozások továbbra is valamelyest magasabbak a világjárvány előtti két évben tapasztalt 2,2-2,6 százalékos értékekhez képest.
A júliusra vonatkozó végleges adatokat július 26-án ismertetik.
Macronomx Meetup – Növekedés és Egyensúly
2024. május 30-án rendezi meg az IndaMedia és az Economx a MÜPA-ban a Macronomx Meetup – Növekedés és Egyensúly című szakmai konferenciát. Az eseményt Nagy Márton miniszter, a magyar gazdaság karmestere nyitja meg. A meetup fókuszában: vajon sikerül-e Magyarországnak kinőnie az egymást érő sorozatos válságokból úgy, hogy közben a költségvetési kiadásokat is féken tartsa? Miközben egyre gyakrabban a „polikrízis kora" szókapcsolattal illetik a 2020-as éveket, és Nyugat-Európa egyre több vezetője mond nemet a növekedésre, Magyarország nem tehet mást, mint előre menekül. A részletes programot és az előadóinkat itt találja, az eseményekre jegyeket itt tud vásárolni.