A 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság előtt egyre nagyobb az izgalom, a torna pénteken kezdődik, nyitómeccsként a a házigazda Németország találkozik este 9-kor Skóciával. A magyar válogatott ugyanebben a csoportban másnap, szombaton 15 órakor lép pályára Svájc ellen.
Nem kérdés, hogy az Eb-n a kontinens legnagyobb sztárjait láthatjuk napról-napra, emiatt túlzás nélkül állíthatjuk, hogy annyi pénzt látunk majd egyszerre, egy időben, egy helyen, amelyre ritkán van példa.
Hárman is 1 milliárd felett
Európa legnagyobb válogatottjainak bődületesen értékes kerete van, ezek közül három is eléri az 1 milliárd euró feletti értéket.
Anglia játékoskerete összesen 1,52 milliárd eurót ér, ezzel ők állnak a képzeletbeli dobogó legfelső fokán.
Öt olyan játékosuk is van, akik jelenleg 100 milliót vagy annál többet érnek:
- Jude Bellingham (Real Madrid) 180 millió euró
- Phil Foden (Manchester City) 150 millió euró
- Bukayo Saka (Arsenal) 140 millió euró
- Declan Rice (Arsenal)120 millió euró
- Harry Kane (Bayern München) 100 millió euró.
Franciaország 1,23 milliárd eurós keretértékkel rendelkezik, ezzel másodikok a 24 ország között. Bár nekik nincs annyi 100 milliós játékosuk, mint az angoloknak, de elmondhatják magukról, hogy Mbappé személyében övék a torna egyik legdrágább játékosa.
- Kylian Mbappé (Real Madrid) 180 millió euró
- Aurélien Tchouaméni (Real Madrid) 100 millió euró
- Eduardo Camavinga (Real Madrid) 100 millió euró.
A harmadik legdrágább válogatott Portugália, a csapat összértéke 1,05 milliárd euró.
A korábbi rekorder Cristiano Ronaldo a 26 fős keretben csak hátulról a 6. a maga 15 millió eurós értékével.
A portugáloknak egyébként egyetlen 100 millió feletti játékosuk sincs, azonban jócskán akad olyan, aki meglehetősen drága, és komoly bajnokságban szerepel:
- Rafael Leao (AC Milan) 90 millió euró
- Rúben Dias (Manchester Ciyt) 80 millió euró
- Bruno Fernandes (Manchester United) 70 millió euró.
Szoboszlai adja szinte a magyar keret felét
A magyar válogatott a 19. legdrágább kerettel rendelkezik a tornán részt vevő 24 csapat közül.
Marco Rossi legénysége 165,45 millió eurót ér, s ebből majdnem a fele egyedül Szoboszlai Dominik, a Liverpool magyarja a Transfermarkt szerint jelenleg 75 milliós értéket mutat.
Szoboszlai tavaly ilyenkor még csak 50 milliót ért – az egy más kérdés, hogy a Liverpool jóval áron felül vette meg, mint a jövő csapatának egyik alaptartozéka.
A magyar válogatottnak egyébként 4 olyan játékosa van, aki eléri a 10 millió eurót vagy még annál is többet.
- Szoboszlai Dominik (Liverpool) 75 millió euró
- Kerkez Milos (Bournemouth) 20 millió euró
- Sallai Roland (Freiburg) 15 millió euró
- Orbán Willi (Lipcse) 10 millió euró
Ha összességében nézzük, így fest az Európa-bajnokság 10 legdrágább válogatottjának listája:
- Anglia – 1,52 milliárd euró
- Franciaország – 1,23 milliárd euró
- Portugália – 1,05 milliárd euró
- Spanyolország – 965,50 millió euró
- Németország – 851 millió euró
- Hollandia – 775 millió euró
- Olaszország – 705,5 millió euró
- Belgium – 584,5 millió euró
- Dánia – 415,5 millió euró
- Ukrajna –379 millió euró
...19. Magyarország 165,45 millió euró
A legértékesebb kezdő tizenegy
A Transfermakrt összeállította a torna legdrágább kezdőcsapatát is. A legtöbb játékost (4-et) az angolok adják (Trent Alexander-Arnold, Jude Bellingham, Declan Rice, Phil Foden), klubszinten pedig a Manchester City képviselteti magát a legnagyobb számban (Rúben Dias, Josko Gvardiol, Rodri, Phil Foden).
A portál rangsorában Szoboszlai a 24 résztvevő ország teljes keretét tekintve a 21. helyen áll. Nem volt még olyan kontinenstorna, amelyen magyar labdarúgó ilyen előkelő helyen szerepelt volna.
A KNK PR&Média ügynökség összeállítása szerint, ami a távolmaradókat illeti,
összesen 573 millió euró „hiányzik” majd az Eb-ről, ez azokat a klasszisokat takarja, akik már biztosan nem lesznek ott a seregszemlén.
Nem lesz ott a holland válogatottban a Bajnokok Ligája-döntős Borussia Dortmund balhátvédje, Ian Maatsen, továbbá nem kapott meghívót az olasz bajnokság legjobb támadói között emlegetett Joshua Zirkzee, a Bologna játékosa sem. Szintén otthon marad a Barcelona játékosa, Pablo Martín Páez Gavira – ismertebb nevén Gavi –, aki éppen egy válogatott meccsen dőlt ki hosszú időre.
Ha lenne „kimaradó álomcsapat”, annak a kapujában minden bizonnyal a Real Madrid sztárja, Thibaut Courtois állna, aki sérüléséből ugyan visszatért, de a belgák így sem viszik el a kontinensviadalra. Egy másik Real-csillag, David Alaba sem lesz ott az osztrákoknál, őt ebben térdsérülése gátolja.
Friss hír, hogy a hollandok csillaga Frenkie de Jong állítólag nem épült fel bokasérüléséből a kontinenstornára, és további meglepetésnek számított, hogy az angol szövetségi kapitány otthon hagyta régi nagy kedvencét Harry Magiure-t, de Jack Grealish is csak tévén nézheti a tornát.
A leggazdagabb klubok csalnak a legtöbbet, és ők ússzák meg leginkább
Folyton azt hallani, hogy egyes klubok nem igazolhatnak a pénzügyi fair play megsértése miatt, sőt még pénzbüntetésre vagy kizárásra is számíthatnak. De mi a pénzügyi fair play, milyen szabályokat kell betartani, és milyen büntetésre számíthat az a csapat, amelyik ész nélkül költi a pénzt? Összefoglaltuk, hogy mit kell tudni a rendszerről, és hogy miért úszhatják meg a legnagyobb renitensek az igazi szankcionálást. Bővebben itt olvashat erről.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!