Múlt héten a forint árfolyamában jelentős emelkedés történt pontosan akkor, amikor a területfejlesztési miniszter az uniós források talán már novemberi megérkezéséről beszélt. Ezzel Navracsics Tibor arra utalt, hogy történhet előrelépés a tárgyalásokban, és legalább a források egy része felszabadulhat.
„Most már konkrét információkra, az Európai Bizottság által is megerősített előrehaladásra lenne szükség a forint további erősödéséhez” – világított rá lapunknak Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője.
Az MBH Bank szerint az utóbbi időben jelentősen kiárazódott a forint árfolyamából az uniós támogatások érkezése, ezért az ezzel kapcsolatos pozitívabb hangvételű hírek képesek felülről nyomást helyezni a forint árfolyamára, ezzel erősítve a magyar devizát.
Erre láthattunk példát október elején is, amikor a forint napon belül erőteljesen emelkedni tudott más devizákkal szemben csupán annak a hírnek a hatására, hogy több EU-s tisztségviselő is optimistán nyilatkozott a Magyarországnak járó források folyósításáról.
Itt sokkal inkább arról van szó, hogy amint nő a megállapodás esélye, úgy kezdték el lezárni a short (forint elleni) pozíciókat a befektetők, és ez adott némi erőt a forintnak
– jelezte az Economxnak Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter legkésőbb az idei év végéig szeretné lezárni a tárgyalásokat, tehát várhatóan csak 2024 első negyedévében érkezhet meg leghamarabb Magyarországra a 13 milliárd eurós uniós forrás.
Kedd délután 14 órakor napvilágot látott a Monetáris Tanács döntése, 75 bázisponttal csökkentették az alapkamatot, ami az elemzőket is meglepte, a forint pedig mérsékelten gyengült. A döntés értelmében az alapkamat mértéke szerdától 12,25 százalék a korábbi 13 helyett. A kamatfolyosó felső szélét a korábbi 14 százalékról 13,25-re módosították, míg az alsó szélét 12-ről 11,25-re változtatták.
A forint a kamatdöntés bejelentését követően azonnal gyengülni kezdett, ennek oka, hogy ugyan a lazítást a piac már beárazta, annak mértéke meglepetést jelentett.
Az elemzők is csak legfeljebb 50 bázispontos mérséklést vártak, miközben a 75 bázispontos csökkentéssel a jegybank elment a falig
– mondta lapunknak Molnár Dániel.
A Makronóm Intézet elemzője hozzátette, hogy a szeptemberi 12,2 százalékos inflációval együtt így a reálkamat minimálisan is, de pozitív maradt. A szakértő rámutatott, hogy Virág Barnabás jegybanki alelnök az elemzői háttérbeszélgetés keretében szigorú hangnemet ütött meg, többször hangsúlyozta, hogy a jegybank óvatos megközelítést alkalmaz – még ha ennek a keddi kamatdöntés némiképp ellent is mond –, illetve hogy tartósan magasan maradhatnak a kamatszintek, ezzel nyugtatva a piacokat.
Ez átmenetileg működött, a forint árfolyama a háttérbeszélgetés közben visszaerősödött a 383,2-es szintről a nap elején jellemző 381,7-es szintre, estig ugyanakkor ismét 383 fölé került a kurzus
– jelezte az elemző. Az ING elemzője, Virovácz Péter pedig rámutatott, hogy összességében jelentős csapkodást láthattunk a piacon a kamatdöntést követő órákban. Miután azonban elült a por, felülkerekedett az a nézet, hogy a vártnál nagyobbat vágott a jegybank és megindult a ciklusának átárazása, ami végül gyengítette a forintot.
Nem a jegybank döntése a fontos
Virovácz Péter szerint a nemzetközi események sokkal inkább befolyásolják majd a régiós fizetőeszközök, így a forint árfolyamát is, mint az országspecifikus kérdések.
A piaci szereplők még talán egy-két napig foglalkoznak az MNB döntésével, ám sokkal fontosabb lesz ennél, hogy mi történik a világban.
Rengeteg a geopolitikai kockázat, azután ott van a kínai ingatlanpiac ügye és meghatározó jegybankok üléseznek a következő napokban, hetekben. „A dollár újbóli erősödésére érzékenyen reagálnak majd a régiós devizák, ezt az MNB kamatdöntése utáni délelőttön is láthattuk már” – emlékeztetett a szakértő.
A héten lát napvilágot Németország és az eurózóna beszerzési menedzser indexe, valamint a német IFO index is; az adatok változása egy átfogó képet ad arról, hogy milyen irányba mozgott az unió legnagyobb gazdasága az elmúlt hónapban, ez pedig befolyással lehet az euró-forint kurzusra.
Az MBH Bank lapunknak rámutatott, hogy a tengerentúlról is fontos adatokat várunk a következő héten:
- kedden megismerhetjük az amerikai beszerzési menedzser index számait;
- csütörtökön az USA harmadik negyedéves GDP-jére derül fény;
- míg pénteken a személyes fogyasztás árindexének alakulásába nyerhetünk betekintést.
Mindezek befolyásolhatják az amerikai hozamokat és a dollár árfolyamát, így közvetve hatással lehetnek a forint árfolyamára is. Az Európai Központi Bank csütörtök délutáni kamatdöntő ülése is nagyobb mozgást okozhat a devizapiacon.
„Várhatóan kamattartásról határoznak, ezzel megszakadhat a 15 hónapja tartó kamatemelési ciklus az eurózónában” – jelezte az Economxnak Varga Zoltán. Az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint továbbra is a 380-389-es tartomány látszik bejárhatónak az euró-forint árfolyamában.
Tetőzik az euró kamata, már múlik a válság
Mai kamatdöntő ülésén változatlanul négy százalékon hagyta az eurózóna alapkamatát az Európai Központi Bank (EKB). Úgy tűnik, a kamatemelési ciklus véget ért, a döntés hátteréről Christine Lagarde, az EKB elnöke beszélt. Bővebben --->Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!