Csaknem két évvel ezelőtt volt utoljára ilyen gyenge a forint: a napokban 408 forint fölött ragadt az euró ára, a dollár is a 375 forintos szint fölé emelkedett, ami szintén 2022 decembere óta nem látott mélypontot jelent a magyar fizetőeszköz számára. A lakosság pedig egyre kevésbé bízik a forintban, sorra keresi a devizás megtakarításokat.
A pénzváltók előtt a múlt héten esetenként már sorban álltak az emberek,
bizonyára voltak olyanok, aki úgy gondolták,
- itt az idő visszaváltani az éppen jól megdrágult kemény valutát,
- de olyanok is, akik a forint további esésére spekulálva most vásárolnak eurót, dollárt vagy más külföldi fizetőeszközt
- írja a Bank360.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint Magyarországon jellemzően
minél gyengébb a forint, annál nagyobb a valutaváltók forgalma, a legkiugróbb forgalmat a pánik generálja,
az elmúlt években kiemelkedően sok valutát váltottak a magyarok 2022 márciusában az orosz-ukrán háború kirobbanásakor annak ellenére, hogy a forint árfolyama akkor éppen az aktuális történelmi mélypontjára került.
A kisbefektetők azonban sokszor ráfáznak a pánikszerű valutavásárlásra.
Azt gondolják, a forint még tovább gyengül majd, viszont a túlzott gyengülést az MNB általában nem engedi, hanem valamilyen szigorító intézkedéssel megállítja.
Egyelőre nem lépett az MNB a 408 forint fölötti euró láttán, de ez az árfolyam már kedvezőtlen hatással van az inflációs célra, és a jegybankban folyamatosan figyelik a devizapiaci folyamatokat.
Aki azon dilemmázik, hogy most vagy később vásárolja-e meg a külföldi városnéző útra vagy sítúrára szánt eurót, annak nem érdemes kapkodnia
- szögezi le a szakportál, amely kiemeli azt is, hogy
a devizás megtakarítások alternatívájaként többféle befektetési lehetőség áll rendelkezésre.
- A magyar háztartások egyre több devizát tartanak értékpapírokban és bankbetétekben, és népszerűek a devizás életbiztosítások is.
- Az eurós lekötött betétek 3 százalék körüli kamatot kínálnak, míg az állampapírok kamatadó-mentesek, bár a kamat mértéke három havonta változik.
- A kisbefektetők számára ajánlott még devizakötvények, befektetési alapok és részvények vásárlása is.
A kockázatok csökkentése érdekében a szakértők diverzifikációt javasolnak: különböző alapokba történő befektetést, amely mérsékli az egy-egy alap árfolyamának csökkenéséből eredő veszteségeket. Aki nagyobb kockázatot vállalna, részvénypiacokon vagy akár kriptotőzsdén is próbálkozhat, de ezek a befektetések jelentős árfolyam-ingadozásokkal járnak, így alapos pénzügyi ismereteket igényelnek.