Bár a Ferencváros toronymagasan a legnagyobb büdzsével rendelkezik a magyar bajnokságban, kevésnek bizonyult az a 16,5 milliárdnyi rendelkezésre álló forint, amely beérkezett a klubhoz az elmúlt 5 esztendőben. A 444 cikke szerint ugyanis veszteséget jelentett az FTC Labdarúgó Kft.

A fix nemzetközi kupa-szereplő egyesület 2023-ban értékesítésből 8,2 milliárd forintot zsebelt be (ez 2022-ben 6,6 milliárd volt), ám ezen felül az egyéb bevételeket tekintve a korábbi 10,6 milliárd helyett csak 8,4 milliárdot regisztrálhattak.

Bevételek

Ha közelebbről nézzük a könyvelést, láthatjuk, hogy 

  • a szponzoroktól 3,3 milliárd forint folyt be a korábbi 2,9 milliárdot követően,
  • stadionüzemeltetésből és „csapat marketing jogok hasznosításából” 1,6 milliárd után 2023-ban 1,8 milliárdot könyveltek le,
  • játékosok értékesítésből, kölcsönadásból 2,6 milliárdot kerestek az azt megelőző 1,5 milliárd után,
  • külföldi szponzorációból pedig 207 miilletve a külföldi szponzortól 207 millió érkezett az előző évi 160 millió után.

A portál szerint

  • a nemzetközi kupákból 3,2 milliárd folyt be az UEFÁ-tól, ez közel 300 millióval kevesebb az előző évinél,
  • a magyar bajnoki- és kupaszereplés az előző évivel megegyezően 1,3 milliárdot ért,
  • sportakadémiai működésre 989 millió forint támogatást használtak fel,
  • a tulajdonostól, tehát az FTC egyesülettől viszont feleannyit kaptak beruházási támogatásként, mint egy évvel korábban, 2,3 milliárd forintot, ami magyarázza a bevételek csökkenését.

Kiadások

A kiadások kapcsán a tájékoztatás szerint azt láthatjuk, hogy a személyi költések szinten maradtak, az anyagjellegűek 1,5 milliárddal megugrottak – erre az utazások és az edzőtáborok számának megnövekedése a magyarázat. A korábbi 910 milliárd forint után tavaly ugyanis 1,2 milliárd forint ment el táborozásra, játékosügynökökre pedig az egykor lekönyvelt 520 millió után 2023-ban több mint 1 milliárdot fizettek ki.

A Fradinál alkalmazásban lévő dolgozók bére összesen 9,5 milliárdot tett ki, ami azt jelenti, hogy átlagosan bruttó 2,9 millió forintot vitt haza egy alkalmazott.

Ebbe azonban mindenki fizetése benne van a focistától az irodistáig. Ettől függetlenül kétségtelen, hogy játékosok tolják fel a cégnél az átlagbért, ugyanis nem ritka, hogy egy focista 10 millió forintot is hazavisz havonta.

Ha a fenti felsorolás után elvégezzük a matekot, eredményképpen azt kapjuk, meg, hogy 

a Ferencváros  mintegy 932 millió forintos veszteséggel zárta 2023-as évet.

Ilyen utoljára 2018-ban volt példa, így valamelyest már könnyebben érthető, hogy miért kell a klubnak egy új, tőkeerős külföldi szponzor. Vajon tényleg a Gazprom lesz az?!

Brutális összeomlás Fehérváron

A Mol 2010 óta állt a fehérvári klub mögött, tavaly viszont bejelentették, hogy megszüntetik a csapat szponzorációját.

A magyar olajipari társaság távozása komoly nyomot hagyott a kockás füzetben, ugyanis a korábbi közel 9 milliárdos költségvetés tavaly a harmadára, 3 milliárd forintra esett össze

 – írja ugyancsak a 444.

Azok után, hogy korábban szintén az élvonalba tartoztak a költségvetést illetően, ezzel a büdzsével már maximum egy középcsapat fenntartására lett elég a pénz.

Bevételek

A szponzorációból befolyó összeg esett a legnagyobb mértékben, 2023-ban mindössze 1,47 milliárd forintot tett ki, pedig előtte ez az forrás 5,4 milliárdot jelentett. Tavaly 692 millió forint folyt be tv-s jogdíjakból – ez kevesebb mint a fele az addigiaknak – játékosok eladásából pedig a korábbi 904 millió után mindössze 27 millió forintot kerestek.

Kiadások

A beeső bevételekkel azonban nem sikerült szinkronban tartani a kiadásokat. Fél milliárdos megszorítás mellett 1,1 milliárdot költöttek anyagjellegű dolgokra, s még a fizetéseken is spóroltak 1,5 milliárdot, ám így is 4,3 milliárdot tett ki a bérköltés. Ezek alapján

a matekfüzetbe 1,9 milliós átlagos havi fizetés került be a korábbi 2,3 millióról.

Igaz, ehhez az is kellett, hogy 195 fő helyett csak 178 embert alkalmazzanak.

Az éves beszámoló szerint tehát

elképesztő mértékű, 3,5 milliárd forintos veszteséget termelt tavaly a Fehérvár FC Kft.,

s ilyenre még nem volt példa a magyar NB I. történetében.