A La Manche-csatorna francia oldalán fekvő települések polgármesterei kijelentették:
a brit kormánynak meg kell nyitnia legális bevándorlási útvonalakat.
Belefáradtak abba, hogy a környéken migránsok ezrei várakoznak arra, hogy illegális módon, gumicsónakokkal megpróbáljanak átjutni a brit oldalra, és mindennapossá váltak a halálos áldozatokkal járó hajótörések.
„Fel kell venni a harcot a britekkel, elég volt!” – fogalmazott Calais jobboldali polgármestere, Natacha Bouchart a Francia Önkormányzatok Szövetségének éves kongresszusán.
„Képmutatás az egész. Határról beszélünk, de az nem létezik, mert a brit hatóságok minden érkező migránst befogadnak”
– tette hozzá a pártok felett álló polgármesteri kollektíva szóvivője. A testülethez olyan 15 település vezetője tartozik, ahonnan a migránsok elindulnak, hogy illegálisan átkeljenek a La Manche csatornán.
„15 éve választottak meg, és a helyzet csak rosszabbodik” – mondta Sangatte polgármestere, Guy Allemand. „A britek által fizetett videokamerákat szereltettünk fel, állítólag azért, hogy elriasszák az embercsempészeket, de ezek soha nem működtek. Nincs értelme több ezer eurót kidobni, inkább vitát kell nyitnunk a törvény megváltoztatásához, és abba kell hagyni a válságkezelést” – hangsúlyozta.
Az észak-franciaországi Pas-de-Calais megye prefektúrája szerint jelenleg mintegy ezer átkelni szándékozó külföldi tartózkodik a francia partvidéken, és több mint 33 500 sikeres átkelést regisztráltak Angliában 2024-ben a kollektíva adatai szerint.
Az észak-franciaországi kikötőváros, Calais és környéke több mint három évtizede a kontinensről Nagy-Britanniába átjutni vágyó illegális bevándorlók gyűjtőhelye. Az illegálisan érkező migránsok elsősorban gumicsónakokon próbálnak átkelni a La Manche csatornán 2018 óta, amikor a calais-i kikötő és a csatorna alatti alagútba vezető infrastruktúra védelmét megerősítette Franciaország. Korábban elsősorban gépkocsikban és teherautókban elbújva jutottak át a brit oldalra. Az átkeléseknek, amelyek során az embercsempészek felfújható gumicsónakokban, gyakran mentőmellény nélkül zsúfolják össze a migránsokat, egyre több áldozata van.
Január 1-je óta legalább hatvanan vesztették életüket a La Manche csatornában, ami már most a legmagasabb éves adat 2018 óta.
„Ha nem kongatjuk meg a vészharangot, semmi sem fog változni. A helyzet sürgős, és már túl régóta tart. Ha a megoldás technikai jellegű lenne, már sikerrel jártunk volna” – hangsúlyozta Sony Clinquart, Grand-Fort-Philippe polgármestere.
A kollektíva a Le Touquet-i megállapodások újratárgyalását is követeli. A 2003 februárjában Le Touquet városában aláírt kétoldalú egyezmény alapján a brit határőrizeti szervek a franciaországi határátkelési pontokon szűrhetik a Nagy-Britanniába tartó utasforgalmat, és a francia oldalon tarthatják azokat, akiknek belépését bármilyen okból nem engedélyezik. A brit kormány ennek fejében több tízmillió euróval támogatja a határőrizet és a francia parti infrastruktúra megerősítését.
A La Manche csatorna partvidékének polgármesterei emellett bevándorlási prefektus, valamint egy közlekedési rendőrség létrehozását is szorgalmazzák a lakosság „megnyugtatására”, valamint humanitárius befogadóközpontok felállítását a parti sávon kívül a migránsok elszállásolására.