Lehet ez még rosszabb, ugyanis azt már jól tudtuk, hogy szeptemberben a magyar ipar  teljesítménye beszakadt, és 7,2 százalékkal elmaradt az előző évhez képest, ugyanakkor a  Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint a visszaállás – a kiskereskedelemhez hasonlóan – országos szintűvé vált, illetve továbbra sem kíméli a járműgyártást. Igaz, az egy kis optimizmusra ad okot, hogy a hazai járműipar túllépett az idén elért sok éves mélypontján. 

Az első becslésben közöltekhez képest a második becslés nem változott, így most már tény, 2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak közül kettőben – az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenységben – nőtt, tizenegyben visszaesett a termelés. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 augusztusához viszonyítva pedig 0,7 százalékkal mérséklődött.

A KSH most viszont további részleteket is közölt a különböző alágakkal kapcsolatban. 

Íme a magyar gazdaság tíz csapása (egy hónap alatt...)

  1.  A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 27 százalékt képviselő járműgyártás volumene 11,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 14,8, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 8,5 százalékkal csökkent.
  2. A 10 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 10 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 11,6, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 8,6 százalékkal csökkent.
  3. A feldolgozóipari termelés 9,7 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 9,2 százalékkal kisebb volt a 2023. szeptemberinél. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 21, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 11 százalékkal visszaesett.
  4. A feldolgozóiparból 14 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,7 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest, mind a hazai, mind a külpiaci eladások bővülésének köszönhetően. A legnagyobb (21 százalékos) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 10,5 százalékkal növekedett az előző év szeptemberéhez viszonyítva. Hat alágazatban nőtt még a termelés, 5,8 és 38% közötti mértékben, a legerőteljesebben a halfeldolgozás, -tartósításban, a legkevésbé a pékáru, tésztafélék gyártásában. A többi négy alágazatban 2,4 és 25 százalék közötti mértékben csökkent a kibocsátás, a leginkább a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban.
  5. A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 0,5, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 6,9 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
  6. Négyhavi növekedés után a 4,9 százalékos súlyt adó vegyi anyag, termék gyártása 6,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, jórészt a jelentős súlyt képviselő műanyagalapanyag-gyártás visszaesése miatt.
  7. Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 27 százalékkal a kisebb súlyú kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása esett vissza, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.
  8. Az ipari termelés csak Észak-Alföldön nőtt (0,6 százalékkal), a többi régióban 3,7 és 15,8 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.
  9. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 3,1 százalékkal csökkent 2023 szeptemberéhez mérten. Az új belföldi rendelések 10,9, az új exportrendelések 1,9 százalékkal mérséklődtek. Az összes rendelésállomány szeptember végén 23 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
  10. 2024. január–szeptemberben az előző év azonos időszakához képest a feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 12,3 százalékkal a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 7,9 százalékkal csökkent. Három alágban nőtt a termelés volumene, 0,7 és 4,9 százalék közötti mértékben, a leginkább az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában.

De hogy jó hírekkel zárjuk a tízcsapásról szóló összefoglalónkat; az ipari termelés értéke folyó áron viszont növekedett. Ismételten átlépte a négyezer milliárdot (egész pontosan szeptemberben 4329,1 milliárd forint jött össze), illetve a  járműgyártás is kikacsingat a pokolból. Az augusztusi 874,4 milliárd forintról, aminél kevesebbet legutóbb 2022 áprilisában generált az alág, most 1149,2 milliárd forint értékben termelt a hazai járműgyártás, aminél idén csak három alkalommal volt jobb teljesítmény. Az idei top egyébként 1219,9 milliárd forint júniusból.