Hazánk földtani adottságai kedvezőek, a geotermikus energia révén, a földhő kitermelésével, a termálvizek hasznosításával kiszámítható és megfizethető energia biztosítható a  háztartások és a vállalkozások számára – írja a Magyar Építők. A sikeres beruházásokhoz azonban elengedhetetlen a korszerű és naprakész földtani térképek és mélyföldtani modellek készítése és elérhetővé tétele.

A 2021-ben létrejött Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, amely stabil és kiszámítható működési és szabályozási környezetet kíván kialakítani a felügyelete alá tartozó valamennyi ágazatban, most személyes tapasztalatokat is gyűjt: a közelmúltban bejárást tartottak a Bayer Construct tököli geotermikus kútfúrásának területén. 

A bolygónk belső rétegeiből származó hő fúrások révén kinyerhető és villamos energiává alakítható.

Hazánk a világ azon országai közé tartozik, amely számára a geológiai adottságai révén óriási távlatokat nyithat meg a biztonságos energiaellátás terén a termálvíz, valamint a Föld hőjének geotermikus hasznosítása.

A Kárpát-medencében a földkéreg vastagsága mintegy fele a kontinens átlagos értékének. Ez azt is jelenti, hogy Magyarországon magasabb a felszín alatti hőmérséklet, mint Európa nagy részén, ami rendkívül előnyös a geotermikus energia hasznosításának szempontjából. Ennek érdekében elkészült egy átfogó geotermikus program.

A célkitűzés az, hogy 2030-ra a földhő felhasználásával éves szinten 1-1,5 milliárd köbméterrel csökkenthető legyen a földgáz-szükséglet.

Az energiaárak elszabadulása és az ellátásban fellépő zavarok, az importkitettség negatív hatásait tehát ellensúlyozhatja a geotermikus adottságok kihasználása. Az elmúlt másfél évtizedben dinamikusan fejlődött a geotermikus hőenergia kitermelése, a további bővítést segíti a Nemzeti Földhő Stratégia kidolgozása, valamint az engedélyezési rendszer rugalmasabbá tétele, a Magyar Geotermia Klaszter létrehozása is.

Lendületet kapott az új lelőhelyek feltárása

A 2022-ben bevezetett új jogszabályi keretrendszernek köszönhetően eddig több mint 100 kutatási engedélykérelem érkezett az SZTFH-hoz, és kevesebb mint másfél év alatt meg tudtak valósulni az első sikeres fúrási beruházások.

Kiemelt cél a már hasznosított energiaforrások védelme is

A beadott kérelmek döntően Budapestet célozzák. Emiatt sürgetővé vált a főváros alatti térrész feltérképezése, elsősorban a budapesti termálkarsztra vonatkozó ismeretek komplex bővítése. Ezáltal növelhető ugyanis a hatósági engedélyezés hatékonysága, csökkenthető ugyanakkor a kiemelt hasznosítások földtani kockázata és továbbra is biztosítható például a történelmi fürdők vízbázisának védelme.