A gombás akkumulátor 3D-s nyomtatással készült – a nyomdafestékbe kevert gombasejtekkel –, és egyedülálló előnye, hogy biológiailag lebomlik. Amint elérte a célját, az akkumulátor belülről emészti fel magát – írta meg a svájci kutatók eredményei alapján a Euronews. A kifejlesztett gombás akkumulátor képes elektromos áramot termelni.
Mint minden élőlény, a mikroorganizmusok a tápanyagokat energiává alakítják.
„Első alkalommal kombináltunk kétféle gombát, hogy működő üzemanyagcellát hozzunk létre” – mondta Carolina Reyes, az Empa kutatója. Az „akkumulátor” negatív (vagy anód) oldalán egy élesztőgomba található, amelynek anyagcseréje elektronokat szabadít fel. A pozitív (katód) oldalon rothadó gomba egészíti ki, amely egy speciális enzimet termel, amely lehetővé teszi az elektronok felfogását és kivezetését a sejtből.
A gombák egyszerű cukrokkal táplálkoznak, amelyeket az akkumulátorcellákhoz adnak.
A gombás elemeket szárított állapotban lehet tárolni és felhasználás előtt víz hozzáadásával lehet aktiválni azokat.
„Elég kihívást jelent olyan anyagot találni, amelyben a gombák jól növekednek” – mondta Gustav Nyström, az Empa cellulóz és faanyagokkal foglalkozó laboratóriumának vezetője.
A nagy gombahajtású elektronika azonban még mindig nehézkes, mivel ezek az élő sejtek nem termelnek túl sok elektromosságot.
A kutatók pedig még nem jutottak a gombákban rejlő teljes potenciál mélyére. Most azt tervezik, hogy a gombás akkumulátort erősebbé és hosszabb élettartamúvá tegyék, és más típusú gombákat keresnek, amelyek áramot szolgáltathatnak.