Svédország mintegy 200 évnyi katonai semlegességről mondott le, miután immár hivatalosan is a NATO 32. tagországává vált és március 11-én felvonták a svéd lobogót a NATO brüsszeli székházánál.
Vajon milyen erős most a svéd haderő, különösen mely területeken és milyen eszközökkel számítanak a világ elitjébe?
Csiki Varga Tamás szerint a svéd katonai képességekről átfogó képet kaphatunk a Military Balance című évkönyv és adatbázis alapján – a legfontosabb jellemzők és eszközrendszerek az alábbiak:
- A fegyveres erők aktív állománya 14.850 fő, a tartalékos állomány 11.450 fő; kiképzett tartalékos további 21.500 fő.
- 99 vadász-bombázó többcélú repülőgép (JAS Gripen)
- 45 helikopter (Black Hawk, NH-90)
- 110 harckocsi
- 1378 páncélozott harcjármű
- 254 tüzérségi eszköz
- 20 légvédelmi rakétarendszer
- 4 tengeralattjáró
- 150 partvédő és járőrhajó
- 6 partra szállító hajó
- 7 aknaszedő hajó
- … stb.
A svéd légierő Európában, a haditengerészet a balti- és északi-tengeri térségben számít jelentősnek, az eszközök általában modern, vagy a legmodernebb kategóriába tartoznak, de a haditechnikai eszközök mennyisége és minősége alapján a szárazföldi erők is komoly védelmi potenciált biztosítanak.
A jelenleg két gépesített dandárba szervezett szárazföldi erők részeként további két dandárt hoznak létre 2030-ig, Gotlandon egy külön harccsoporttal.
Az ország védelmi költségvetése 2023-ban 9,22 milliárd amerikai dollár (mintegy 3 ezer 337 milliárd forint, a GDP 1,5 százaléka) volt, 2020-2024 között közel duplájára, 2023-2024-ben pedig egy év alatt 28 százalékkal nőtt, annak érdekében, hogy teljesítsék a NATO 2 százalékos elvárását – hangsúlyozta Csiki Varga Tamás.
A 60 ezer lakosú Gotland 300 kilométerre fekszik a kalinyingrádi orosz enklávétól, a Balti-tenger központi medencéjében, Svédország partjaihoz közelebb, mint a Baltikumhoz. Az NKE tudományos főmunkatársát a legnagyobb svéd sziget stratégiai jelentőségéről is megkérdeztük.
Jellemzőiből és az ott található / fejlesztés alatt álló katonai infrastruktúra nyomán úgy szokták jellemezni, hogy Svédország repülőgép-hordozója a Balti-tengerben, amit nem lehet elsüllyeszteni.
– magyarázta Csiki Varga Tamás, aki szerint Gotland katonai, védelmi szerepe többrétű, aminek alapját a sziget elhelyezkedése adja. Fel is vázolta ezt nekünk:
- Egyrészt magán a szigeten állomásozik svéd területvédelmi erő: a 2004-ben megszüntetett, majd 2018-ban újraalapított „Gotlandi Ezred” – 400 fő állandó jelleggel egy gépesített zászlóalj keretében. Viszonyításként: a hidegháború időszakában 25.000 svéd katona állomásozott itt. (Ez is mutatja, hogy Stockholm a védelmi képességeinek fejlesztését nem a 2022-es eszkaláció nyomán kezdte el, ez a 2014-es első orosz agresszió hatására fokozatosan fejlődött, mint nemzeti, nemzetállami katonai képesség. 2005-ben Gotlandot demilitarizálták. Érdemes megjegyezni, hogy 2013-ban orosz hadgyakorlaton modellezték, hogyan mérnének nukleáris csapást az akkor még semleges országra – ami érthető okból nagy visszhangot kapott. 2022-ben hasonló hadgyakorlatra került sor. A 2022 óta zajló nagyméretű, magas intenzitású háború visszavonhatatlanul megváltoztatta a lakosság fenyegetéspercepcióját, és egy védelmi szövetség tagjaként, a NATO kollektív védelmi garanciáit, nukleáris védőernyőjét és közös katonai elrettentését igyekeztek biztosítani saját védelmi képességeik megerősítése érdekében.)
- A korábbi katonai jelenlét nyomán laktanyák, gyakorlótér is található a szigeten, a svéd kormány pedig 2018 óta a légierő helyi állomásoztatását, támogatását lehetővé tévő fejlesztéseket hajt végre (kifutópálya, ellátó infrastruktúra, légvédelem). 2021-ben újra aktiválták a sziget közepes-hatótávolságú légvédelmi képességeit. Ez azt is jelenti, hogy a sziget saját területvédelmén kívül nemzeti vagy szövetséges hadműveletek logisztikai bázisa és kis kapacitású hadműveleti bázisa is lehet.
- A szigethez komoly haditengerészeti kapacitás nem kötődik, de a svéd haditengerészet a térségben több feladatot is ellát(hat): a hajózási útvonalak biztosítása, ellenőrzése (a hajózás lehetőségének fenntartása akár tengeri aknák felszedésével), az orosz Balti-tengeri Flotta mozgásának ellenőrzése, mozgásszabadságának korlátozása, az orosz tengeralattjárókkal szembeni fellépés, a Balti-tengerben található kritikus infrastruktúra elemek védelme (tengeri infokommunikációs és adatkábelek, földgáz-vezetékek).
- Amennyiben a Baltikum védelmére kerülne sor, szerepe lenne a NATO haditengerészeti és légierők szabad mozgásának biztosításában (hogy ne csak szárazföldön az ún. Szuvalki-hasadékon keresztült juthassanak el a Baltikumba), illetve egy Oroszországgal vívott háborúban a kalinyingrádi orosz katonai (ún. hozzáférést gátló / területmegtagadó (A2/AD) ) képességek és térségben működő orosz katonai erők felszámolásában. Ugyancsak blokkolni lehetne a térségen áthaladó orosz tengeri kereskedelmet Szentpétervár felé.
- Svédország honi területeivel együtt a Balti-tenger, benne Gotland adja a „hadműveleti mélységet” a Baltikumnak.
A 2022-es BALTOPS hadgyakorlaton azt mérték fel, hogyan képes a svéd haderő a NATO-val együttműködve megvédeni Gotlandot.
A 2022. december 6-án kötött amerikai-svéd kétoldalú védelmi megállapodás szükség esetére hozzáférést biztosított az amerikai erők számára 17 svéd katonai bázishoz, beleértve Gotlandot is.
Az említett fejlesztések nem „NATO fejlesztések” – például nem a NATO infrastruktúra-fejlesztési ügynöksége finanszírozza, hanem egy NATO-tagállam nemzeti fejlesztései.
Csiki Varga Tamás úgy látja, az orosz reakció az lehet, hogy az erőforrások függvényében növelik a katonai erők és eszközök mennyiségét a térségben (ahogy bejelentették a Szentpétervári és Moszkvai Katonai Körzetek újra alakítását is): megerősítik a Balti-flottát további hajóegységekkel, illetve fokozzák az A2/D2 képességeket és azok hatótávolságát (légvédelem, rakétavédelem), valamint nagy hatótávolságú / precíziós csapásmérő eszközöket, nukleáris hordozóeszközöket, különböző hatótávolságú ballisztikus rakétákat, hajó elleni rakétafegyvereket, stb. telepítenek Kalinyingrádba.
„Mindez csak lehetőség, elvi opció, nem ismertek az ilyen jellegű orosz tervek, ha vannak ilyenek” – fűzte hozzá az NKE tudományos főmunkatársa.
Svédország átesett a NATO-tűzkeresztségen
A svéd királyi légierő teljesítette a védelmi szövetég tagjaként folytatott első bevetését.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!