A szélsőséges időjárás és az extrém meleg fokozhatja a hőséggel összefüggő betegségek veszélyét, de bújtatott módon is veszélyeztetheti az egészséget, ugyanis sok gyakori gyógyszer mellékhatásait felerősítheti és kiterjesztheti – írta meg az Index az AP cikkére hivatkozva. A tartós meleg károsíthatja az olyan gyógyszereket is, mint például az inzulin, az inhalátorok felrobbanhatnak, az EpiPenek meghibásodhatnak, de van egy sor egyéb gyógyszer is, amelynél nem ennyire egyértelmű a helyzet.
Nézzük, mely gyógyszereknél fordulhat elő probléma az óriási hőségben:
- a vérnyomáscsökkentő, amely vérben lévő folyadék mennyiségét csökkenti, így kiszáradáshoz vezethet;
- a szívbetegségek kezelésére szolgáló béta-blokkolók csökkenthetik a bőr vérellátását, és kevésbé érzékelhetjük emiatt a veszélyes hőséget;
- egyes antidepresszánsok gátolhatják a hűvösség megőrzésének képességét;
- az aszpirin és más, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók csökkentik a folyadék- és nátriumszintet, ami megnehezíti a magas hőmérséklettel való megbirkózást.
Fontos továbbá tudni, hogy akár szédülést, ájulást is okozhat a hőség és a gyógyszerek mellékhatásainak kombinációja, sőt, még az alkoholfogyasztás is rátehet egy lapáttal – közölte Bradley Phillips gyógyszerész a Floridai Egyetem Gyógyszerészeti Főiskolájáról.
A tudósok azt javasolják, hogy amikor autóval utazunk a hőségben, tartsuk hűtőtáskában a gyógyszereket – még azokat is, amelyek egyébként nem igényelnének hűtést –, hiszen a csomagtartóban vagy a kesztyűtartóban még a szobahőmérséklet is túl meleg lehet.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!