Mi történt eddig a Macronomxon?

Adatalapon mérve Magyarországon a 2010 utáni időszak egyedülálló megerősödést hozott, a magyar társadalom 20 százaléka lépett be a középosztályba. „Jövedelmi szempont, vagyoni helyzet, lakhatási szempontok, szellemi és lelki fejlődés iránti vágy: ha valaki ezt a 4 feltétel teljesíti, akkor tartozik oda” – emlékeztetett a gazdasági stratégiáért felelős kormánybiztos a Macronomxon.

Nincs szó a középosztály szűküléséről

A 2023-as reálbércsökkenést követően 2024-ben már jelentősen emelkedett a reálbér, a kispénzűeknél ez 10 százalék fölötti volt, de a középosztálynál már a 12 százalékot is meghaladta. „Nem lehet azt mondani, hogy szűkült a középosztály az elmúlt három évben.  Bár a reálbérek valamelyest növekedtek, az emberek érzékenyebbek a veszteségre, mint a kisebb, de érezhető nyereségre – így György László.

Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy az Orbán-kormányt sokszor éri az a vád, hogy összeszerelőüzemet csinált Magyarországból, a munkanélküliségre elsősorban gyártósorokkal és fizikai munkásokkal reagált úgy felelt, „Magyarországot nem akarta senki összeszerelő üzemmé, 2010 után volt 1,3 millió ember, akinek munkát kellett adni, a közmunka legalább 300 ezer embernek segített bekerülni az elsődleges munkaerőpiacra”.

Összeszerelő üzem jelleg helyett a fejlett országok gazdaságszerkezete jellemző a magyar gazdaságra

A rendszerváltás óta a magyar gazdaság struktúrája folyamatos átalakulásban van, ahogy egyre inkább hasonlít a legfejlettebb gazdaságok szerkezetéhez. Miközben a sajtóban gyakran felmerül az a megállapítás Magyarországgal kapcsolatban, hogy összeszerelő-üzemként működik, eközben az látható, hogy a jövőálló modern ipari szegmensek mellett a szintén magas hozzáadott értéket képviselő szolgáltatói szektorok jelentősége és munkavállalóinak aránya is emelkedik. Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium vezető közgazdászának írása az Economxon.

Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos nemrég az Indexnek arról beszélt, a mesterséges intelligencia forradalma nemcsak az ajtónkon kopogtat, hanem már be is lépett az életünkbe, Magyarországnak pedig minden esélye megvan, hogy nyertesként kerüljön ki ebből az átalakulásból. Palkovics szerint tévhit, hogy Magyarország csak „összeszerelő üzem” lenne, miközben valójában „high-tech ország”.

Felforgatott munkaerőpiac

„Mindig elfelejtik a kritikusok elmondani, hogy mi a kiindulási alap, sokkal nagyobb arányban bővült az innovatív területen dolgozók aránya, mint a fizikai munkásoké” – erősített rá a Macronomxon Palkovics szavaira György László, aki szerint a mesterséges intelligencia bár felforgatja majd a munkaerőpiacot, de elsősorban a fizikai munkáknál. „Ahhoz, hogy a munkahelyeket meg tudjuk őrizni, ahhoz a humanoid robotok világához, a mesterséges intelligenciához fűződő kapcsolatunkat új alapokra kell helyezni” – így a kormánybiztos. 

Gáll Csongor, az Index rovatvezetője és György László gazdasági stratégiáért felelős kormánybiztos
Gáll Csongor, az Index rovatvezetője és György László gazdasági stratégiáért felelős kormánybiztos
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt előadásában, hogy van még 300 ezer honfitársunk, akiknek munkát kell adni, mert tudnak dolgozni. „A felkészülést az új típusú munka világára már korábban elkezdtük, a felsőoktatásra legtöbbet költő ország lettünk, a modellváltó felsőoktatásra is áldoz a kormány, átalakították a szakképzést, közelebb víve a munka világához. Létrehoztak egy rugalmas felnőttképzési rendszert, ahol adatalapon tudják mérni, hogy egy munkavállaló stabilitása, bére hogyan tud nőni a képzés elvégzése után" – sorolta György László.

AI Summit 2025 – Stories before the posthuman future

Az AI Summit 2025 nemcsak kérdéseket tesz fel, válaszokat is keres: mikor lesz a gép több, jobb, erősebb, mint a tanítvány? Hogyan használjuk a fejlesztéseket úgy, hogy mindannyiunk életét jobbá tegyék? És vajon milyen lesz az a világ, ahol az ember és a gép már nem külön, hanem együtt írják a jövőt?

  • az AI itt van, észre sem vettük, de részévé vált a mindennapoknak
  • átmeneti időszakot élünk, egyelőre az ember tanítja a gépet, de meddig lesz ez így? jön a mesterséges általános és szuperintelligencia: AGI, ASI
  • fenntarthatóság: nemcsak a nagy rendszerek energiaigényéről van szó, hanem emberi erőforrásról is

Super Early Bird, az esemény mindkét napjára szóló belépőjegyeink korlátozott számban már elérhetőek, a jegyár az előadások és más programok mellett magában foglalja a cateringet is, mindkét napra. Éjen a lehetőséggel, az AI Summit 2025 mellett vegye meg mindhárom Economx konferenciára jegyét kedvezményes áron, csoportos jegyvásárlással kapcsolatban pedig kérjük, írjon az indaevents@indamedia.hu e-mail címre.