A hiány az egész világon megemeli az áfonya árát, a helyzet csak januárban változhat. Jövőre viszont megint áfonyahiány jellemezheti az őszi időszakot. Hollandia folyamatos áfonyahiánnyal küzd, különösen Peruból és Dél-Afrikából érkezik a szokásosnál kevesebb áru, ami tartósan magas árakhoz vezet – írja a Mezőhír.
Míg az elmúlt években a Dél-Afrikából származó termék minőségileg rosszabb volt, mint a dél-amerikai, ez most másképp van. Peruból nagyon érzékeny, rosszul tárolható bogyók érkeznek, míg Dél-Afrikából kemény, jól tárolható áfonyák.
Az El Nino időjárási helyzet ugyanis nem kedvezett a perui termésnek, mind a gyümölcsök mennyiségére, mind a minőségükre negatívan hatott. A termelők attól tartanak, hogy ez a következő szezonban is megmutatkozik majd. A hollandok szerint az áruhiány decemberben is jellemezni fogja a piacot.
Az olasz termelők szépen kerestek idén
Olaszországban az áfonya számára kiváló volt az idei évjárat, tövenként több mint 2,5 kg bogyót szedtek a gazdálkodók. A fő fajták a Duke, a Titanium és a Megas Blues. A szezon elején a nagybani árak 7 euró/kg felett voltak, majd 5,5 euróra csökkentek. A boltokban kilogrammonként 15 eurót is el lehetett kérni az áfonyáért. Mostanra elfogyott a saját termés, a dél-afrikai árut 125 grammos tálcákra kiszerelve, kilónként 16 és 20 euró/kg közötti áron értékesítik.
Ibériai áfonyából is kevesebb lesz
Spanyolországban a huelvai áfonyaültetvények még érési fázisban vannak. A tartományt október végén a Bernard vihar sújtotta. A 100 km/órát meghaladó széllökések mintegy 2000 hektáron okoztak károkat a bogyósültetvényeken. Leginkább a málnatermést tizedelték meg, de a málnánál zömökebb, erősebb áfonyabokrokat is érintette a szélvihar. A spanyolok jelenleg főként Peruból importálják az áfonyát.
Németországig csak fele annyi áfonya jutott el
A perui hiány miatt Németország az előző évben megszokott mennyiségnek csak a felét kapja meg áfonyából. Emiatt az áruházakban túlnyomórészt a kisebb – 125-300 grammos – kiszereléseket lehet látni a félkilósak helyett, azt is magas áron.
A hiányt valamelyest enyhíti, hogy idén viszonylag korán kezdődött a dél-afrikai szezon. 2024 januárjáig mindenképpen keresleti piaccal lehet számolni Európában. Ekkortól beindul Chile és Marokkó áfonyaexportja, ami fékezőleg hathat az árakra.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!