Kedden vette kezdetét a kedvezményes H tarifás fűtési idény, a 2010 óta elérhető kedvezményes áram díjszabás.

A 157/2005. (VIII. 15.) kormányrendeletben foglaltak szerint az úgynevezett fűtési idény mindig az év szeptember 15. napja és a következő év május 15. napja közötti időszak, a H tarifa szempontjából azonban a fűtési idény egy hónappal később kezdődik és egy hónappal korábban ér véget.

A H tarifa ugyanis egy idényjellegű tarifatípus, ami október 15. – április 15. közötti időszakban vehető igénybe. Azok a felhasználók kérhetik, akik profilos elszámolást vesznek igénybe, egyetemes szolgáltatás keretében vételezik a villamos energiát, és rendelkeznek külön mért, kéttarifás mérővel.

A H tarifás díjszabás kifejezetten a hőszivattyús elven-, valamint a megújuló energiaforrásokkal működő fűtési rendszerek fogyasztásának elszámolására szolgál.

Mivel a H tarifa kifejezetten fűtési célra vehető igénybe, kizárólag olyan fűtési célú berendezés (hőszivattyú, légkondícionáló stb.) üzemeltethető róla, amelynek SCOP értéke mérsékelt égövön a 3,4-et eléri. 

Mi az a SCOP érték?

Az SCOP érték mutatja meg, hogy a fűtő berendezés mennyire hatékonyan használja fel az elfogyasztott energiát, azaz hogy a felvett villamos energia mennyiséghez képest mennyivel nagyobb hőenergialeadás érhető el (1 kW villamos teljesítménnyel hány kW hőteljesítményt tud előállítani a készülék).

„A H tarifa – SCOP-értékhez kötött – feltétele miatt nem alkalmazható villanykazánnal, elektromos fűtőpanellel (így például infrapanel vagy elektromos radiátor működtetésére sem), még akkor sem, ha azokat napelemes rendszerrel együtt üzemeltetjük. Ez azért van, mert ezek a készülékek teljes mértékben villamos energiából állítják elő a hőenergiát, szemben a hőszivattyúval, amely részben a környezetből nyeri az energiát” – összegzi az MVM a feltételeket.

Az október 15-től április 15-ig tartó fűtési időszakon kívül a H tarifás mérőóra az A1 tarifára vonatkozó szabályok szerint működik, a két mérőórának köszönhetően azonban duplázódik a 2523 kilowattórás rezsicsökkentett mennyiség.

Hogyan lehet igényelni?

Az áramhálózati elosztóhoz a választott kivitelezőnek kell benyújtania egy kitöltött igénybejelentést hálózati csatlakozási szerződéshez, melyhez mellékelnie szükséges a csatlakoztatni tervezett készülékek, berendezések adatlapját.

Az adatlapon szerepelnie kell a nyilatkozaton is kért alábbi értékeknek:

  • a hőszivattyú névleges villamos teljesítménye,
  • a hőszivattyú fűtési teljesítménye,
  • SCOP érték mérsékelt égövön.

Minden esetben meg kell adni a hőszivattyú működési rendszerét, a hőszivattyú várható fogyasztását a fűtési, illetve a nyári időszakra is.

A H tarifa bekötése

A H tarifa igénybevételéhez külön mért felhasználói áramkört szükséges kialakítani, amihez egy új kéttarifás mérőt csatlakoztatnak. Ezen a készüléken követhető nyomon a téli időszak kedvezményes, illetve a nyári időszak normál (A1 tarifán) elszámolt fogyasztása. Az új mérőóra ingyenes, mivel nem a fogyasztó tulajdona, hanem az áramszolgáltatóé.

A meglévő mérőhely átépítése nem lehetséges, ezért amennyiben az nem alkalmas a H tarifás mérés elhelyezésére, akkor új, a jelenlegi irányelveknek megfelelő mérőhelyet kell létesíteni, és minden mérést ebbe a mérőhelybe (vagy egymás mellett elhelyezett mérőhelyekbe) kell áthelyezni.

Ha a meglévő mérőhely a minimális műszaki-biztonsági feltételeknek megfelel és van benne hely az új H tarifás mérőnek, akkor nincs szükség új mérőhely létesítésére. 

A H tarifa igénybevételéhez azonban a meglévő A1-es, illetve B tarifás áramkörtől elkülönült áramkört kell kiépíteni, mely falvésési munkálatokkal is együtt járhat.

Mennyi az annyi?

Jelenleg 36 forint az áram ára kilowattóránként annak, aki benne marad a rezsicsökkentett keretben. Amennyiben azonban átlépi a 210 kilowattórás havi limitet, akkor 70,1 forintos díjat kell már fizetnie.

Ehhez képest a H tarifa jelenleg 22-24 forint kilowattóránként, ami még az éjszakai áramnál (A2-es tarifában egy kWh áram bruttó 32,18 Ft) is kedvezőbb díjszabást jelent.

A H tarifával tehát az áram piaci árához képest nagyjából 70 százalékos spórolás érhető el azok számára, akik élni tudnak ezzel a lehetőséggel.

Örült a távhődíjak csökkenésének? Ne örüljön, a lakosságra nem vonatkozik!

A sajtóban terjedő téves értelmezéssel szemben a távhődíjak októbertől tervezett csökkentése a lakossági felhasználókat nem érinti, az állami és önkormányzati intézmények számára jelenthet újabb könnyítést.