Szomorú és lelkileg nagyon megterhelő feladat egy eltávozott rokon otthonának kitakarítása és lomtalanítása. Sok esetben bizonytalanok a hozzátartozók, hogy egy-egy tárggyal mit kezdjenek. A svédeknél népszerűvé vált eljárással ez elkerülhető, a tárgyaknak addigra meglesz a maguk helye, világos lesz, hogy ki mit és miért örököl, és mi az, amit el lehet adományozni - mutatta be az egyre terjedő módszert a Femina.
A haláltakarítás kifejezés egy svéd írónő, Margareta Magnusson könyvéből híresült el, aki részletes útmutatót és magyarázatot fűzött az életvégi szelektálás minden velejárójához.
Célja az, hogy az eltávozás után ne a családtagok, barátok dolga legyen a személyes holmik átkutatása.
A rendrakás során a priorizálás és válogatás kap kulcsszerepet, így rangsorolni lehet a tárgyakat. Lesz, ami kidobásra kerül, lesz, ami újrahasznosítható vagy továbbadható, és lesz, ami emlék, eszmei értékkel bír, így megmarad a családnak.
Következzenek a svéd írónő legfőbb tanácsai.
- A haláltakarítás legnehezebb része a személyes tárgyak kiválogatása. Ezért ne az érzelmi töltetű tárgyakkal kezdjenek a takarítók, hanem az egyszerűen válogathatóakkal. Ilyenek lehetnek a ruhák, berendezési tárgyak. Minden egyes darab esetében fel kell tenni a kérdést: „Szükségem van erre?” Ha a válasz nem, akkor mennie kell.
- Magnusson azt javasolja, hogy a jó emlékeket őrző tárgyakat tartsák meg az emberek. Viszont amely könnyeket csal a szemükbe, azokat engedjék el. A rengeteg családi fotó esetében pedig csak a jól sikerülteket hagyják meg.
- Külön felhívja a figyelmet arra, hogy adományozzák el a számukra már nem hasznos eszközöket, ruhákat, bútorokat, könyveket és egyéb apróságokat. Vagy hasznosítsák újra, amit csak tudnak, így megóvják a természetet.
- A fontos dokumentumokat és iratokat egy erre külön fenntartott helyen célszerű tárolni. Így nem keverednek el, és könnyen hozzáférhetőek.
Margusson úgy véli, a családdal és barátokkal egyeztetve könnyebb dolguk lesz az idősebbeknek, így mindenki kiválaszthatja, ami számára fontos, és igényt tart rá. A közös élmények felelevenítése pedig értékes családi program lehet.
A leginkább megszívlelendő jó tanácsa azonban talán az, hogy a takarítás alatt és attól függetlenül is, fordítson mindenki figyelmet az emberi kapcsolataira. Béküljön ki a haragosaival, és töltsön időt a szeretteivel.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!