Egyre több rejtélyes lyuk jelenik meg a házakon, már a panel épületeken is. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez tizenöt éve érkeznek bejelentések a házak szigetelésébe lyukakat vájó harkályokról – írta meg a Dívány. A madarak elriasztására nem létezik megbízható módszer, biztos megoldást egyedül a szigetelőréteget védő keményburkolatok alkalmazása jelent.

A szakmai egyesület szerint az épületek külső szigetelésére általánosan alkalmazott Nikecell/Hungarocell habosított polisztirolhab lemezekből vagy kőzetgyapotból áll, az ezt fedő üvegszálas háló és a néhány milliméter vastag vízzáró külső vakolat nem harkályálló.

A jelenség globális, nemcsak a magyarok tehetetlenek, és nemcsak a családi házak, hanem a panelek is érintettek.

A madarak előszeretettel bontják meg a nagyobb falfelületekkel bíró, többszintes panel- és irodaházakat, imádják az új építésű, vagy újonnan szigetelt épületeket, a régebbieken sokkal ritkábban „dolgoznak”, de az épületek fával burkolt részeit és a faházakat kevésbé kedvelik a harkályok.

Az MME szerint a harkályok védettek, nem lehetséges és nem is szabad a madarakat eltávolítani, az nem jelent megoldást. Inkább azt tanácsolják, hogy hagyják a már kialakított lyukakat békén, hiszen azok korrigálása csak felhívás a madarak számára azok ismételt felbontására, a tapasztalatok szerint ráadásul olyankor újakat is készítenek.

Az egyesület azt javasolja, hogy a nem harkályálló szigetelésre ragasztással rögzíthető, könnyített, fagyálló keményburkolatokkal próbálkozzanak az érintettek.