Aggodalomra adhat okot, hogy az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. 2024-ben eddig összesen 289 hepatitis A-fertőzést regisztráltak.

A járvánnyal leginkább érintett területek: Budapest, Pest és Fejér vármegyék.

A hepatitis-A vírus általában négy héttel a fertőzés után okoz tüneteket. Ezek közé általában a láz, a gyengeség, a hasi fájdalom tartozik, és a máj érintettsége miatt sárgaság és a sötét színű vizelet is jelentkezhet. Ezek jellemzően néhány napig, hétig állnak fenn, majd megszűnnek. Ritkán egyéb tünetek is jelentkezhetnek, az esetek kevesebb mint 1 százalékában fordul elő heveny májelégtelenség sárgasággal, beszűkült tudatállapottal és alvászavarral.

Mivel viszonylag hosszú a lappangási idő, a hatóság számít a további terjedésre. 

Jellemzően enyhe lefolyású gyermekbetegségről van szó - mondta el az Indexnek Tóth Sándor virológusprofesszor. Hozzátette: 

a kézhigiéniához köthető terjedés a kisiskolásokat és óvodásokat érinti leginkább.

A professzor ezért úgy véli, hogy szigetszerű marad a fertőzés. Jelezte, hogy a kis helyi csoportot érintő járványnak nincs alsó határa, ha már egy fél osztály megbetegszik, azt is annak tekintik.

Szó sincs halálos betegségről, nincs olyan mértékű járvány, hogy indokolt lenne a lakosság oltása - szögezte le a professzor.

A betegség pedig viszonylag egyszerű lépésekkel megelőzhető

A fertőzés terjedésének kockázata alapos kézmosással és a felületek (mosdók, illemhelyek, kilincsek, villanykapcsolók stb.) Hypóval történő fertőtlenítésével csökkenthető.

Ha valaki nagyon fél a betegségtől, és éppen nincs lehetősége szappanos kézmosásra, annak a professzor az alkoholos fertőtlenítő alkalmazását javasolja. A sima felszínű gyümölcsöknél, zöldségeknél a fejlett országokban, így hazánkban is folyó vizes mosás elegendő. Tóth Sándor azt is elárulta, hogy a máriatövisben lévő szilimarinnak májvédő hatása van. „Egyiptomban, ahol a hivatalos statisztikák szerint a lakosság 18,5 százaléka súlyosabb Hepatitis C-fertőzött volt, gyakran alkalmaztuk ezt kórházakban” – jegyezte meg.

Azoknak, akik például fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utaznak, olyan helyeken élnek, vagy oda utaznak, ahol nem megfelelőek a higiéniai körülmények (pl. űrgödrös WC-k vagy folyóvíz hiánya), illetve akik valamilyen alapbetegséggel élnek (pl. hemofíliások, krónikus hepatitis B vagy C vírushordozók), védőoltást ajánlanak a szakemberek.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján olvasható tájékoztató szerint a hepatitis A vírus okozta betegség a fejlett országokban ritka, a fejlődő országokban gyermekbetegségnek számít, amit felnőtt korra szinte mindenki átvészel. 

A vírus fertőzött személyek székletével, egy háztartásban élők között szoros kontaktus útján, közösségekben közös mosdóhasználattal terjed. Fertőzést okozhat széklettel szennyezett víz, jég, szennyezett vízzel locsolt, vagy szennyezett kézzel érintett étel is. Ritkább esetekben szexuális úton is átadható a vírus. A fertőzés gyakrabban fordul elő olyan helyeken, ahol rossz higiénés szokások vannak, továbbá ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő tisztavíz-ellátás.