Inflációparáról, kiürülő kasszáról, teli zsebekről, tőzsdés rekordokról, beszakadó beruházásokról szólt a múlt hét makrofronton. Az előttünk álló napokban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) többek között idegenforgalmi és munkaerőpiaci adatokat is közöl, míg péntek este érkezik az újabb hitelminősítői felülvizsgálat, amikor is a Moody’s veszi górcső alá a magyar adósbesorolást.

Nem nyúlt a kamatokhoz az MNB

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán változatlanul hagyta a 6,5 százalékos alapkamatot. A kamatdöntést követően Virág Barnabás, a jegybank alelnöke elmondta, hogy az infláció, mint téma továbbra is foglalkoztatja a gazdaság résztvevőit.

Az infláció még nem került ki a közbeszédből, ami azt jelzi, hogy nem sikerült teljesen megszabadulni tőle, nem került még fenntarthatóan a jegybanki célértékre.

Ezért a jegybanknak további feladata van az inflációcsökkentés terén. 

Napról-napra rosszabb a helyzet: két hónap alatt 2400 milliárd forintra van szüksége a kormánynak

Az államháztartási mérleg október végi állapotából kiderült, hogy akár még a tavalyi ezermilliárdot is meghaladhatja az áfahiány – a gond ezzel az, hogy ez a legfőbb bevételi forrása a kormányzatnak. Ahogy az várható volt, októberben átlépte az államháztartás központi alrendszerének hiánya a háromezer milliárd forintot, egy évvel ezelőtt ilyenkor mínusz 3487,6 milliárd forintnál jártunk. Egy hónap alatt több mint 426 milliárd forintot hiányt hoztunk össze, aminek az oka az októberi brutális kiadás, ami meghaladta a 3732 milliárd forintot. Érdekességképpen:

októberben többet költött az állam kamatkiadásokra (586,9 milliárd forint), mint például nyugellátásra (481,8 milliárd forint), vagy épp a teljes egészségbiztosítási alapra (357,2 milliárd forint). 

Ennyivel viszünk több pénzt haza a KSH adatai szerint

Szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer, míg a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 432 ezer forint volt – derült ki a KSH legfrissebb adataiból. A bruttó átlagkereset 12,5, a nettó átlagkereset 12,3, a reálkereset pedig 9,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A bruttó kereset mediánértéke 519,5 ezer, a nettó kereset mediánértéke 359 ezer forintot ért el, ezek 15,5, illetve 15,4 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszaki szintet.

Mélyponton a beruházások

A beruházások volumene 2024 III. negyedévében a nyers adatok szerint 15,4 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakitól. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 2,5 százalékkal mérséklődött – közölte a KSH. A beruházások mérséklődéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás, valamint az oktatás járult hozzá.

Már másfél millió forint budapesti újlakások négyzetméterára

A magyar lakáspiac még mindig erősen túlárazott, igaz már csak 11 százalékkal kerül többe egy átlagos otthon annál, mint amit a fundamentumok diktálnának.

Sokan már most előre vásárolnak, mert tartanak a jövőre az ingatlanpiacra érkező ezermilliárdoktól. 

Egyre gyorsabb dinamikával drágulnak a lakások Budapesten és az ország többi részén – derül ki a Magyar Nemzeti Bank lakáspiaci jelentéséből. A harmadik negyedévben országosan 12,8 százalékkal, míg Budapesten 14,7 százalékkal került többe egy lakás, mint 2023 harmadik negyedévében.

Keveseknek elérhető a kamatplafon

Az MNB prognózisa szerint jövőre 6,5 százalék lehet egy nem támogatott lakáshitel átlagos kamata. Az 5 százalékos thm (azaz a kamatplafon) csak egy nagyon szűk réteg számára lesz elérhető,

az MNB számításai szerint a bankok által idén folyósított hitelek alapján az igénylések mindössze 1,5 százaléka felel meg a kritériumoknak.

Az összes idei lakástranzakció alapján pedig a jogosult ingatlanok aránya az 1 százalékot sem éri el – mondták az MNB szakértői az Economx kérdésére.

Újabb rekordok a tőzsdén

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt péntekihez képest 2,29 százalékkal, 1780,68 ponttal emelkedve történelmi csúcson, 79 551,80 ponton zárta a hetet. A részvények összforgalma heti összevetésben 88,096 milliárd forintról 105,7 milliárd forintra nőtt, a vezető részvények a Richter kivételével erősödtek. Az OTP pénteken napközben és záráskor is árfolyamcsúcsot döntött. A Magyar Telekom éves csúcson zárt pénteken.

  • A héten a legnagyobb mértékben, 4,71 százalékkal, 56 forinttal a Magyar Telekom erősödött. Árfolyama a pénteki zárásra elérte az 1244 forintot, heti forgalma a 4,445 milliárd forintot.
  • Az OTP árfolyama a múlt péntekihez képest 4,48 százalékkal, 940 forinttal emelkedve 21 940 forintra nőtt 84,34 milliárd forintot meghaladó forgalom mellett.
  • A Mol 0,83 százalékkal, 22 forinttal erősödött heti összevetésben, árfolyama 2664 forintra, összforgalma 6,24 milliárd forintra emelkedett.
  • A Richter 0,19 százalékot, 20 forintot vesztett az értékéből, árfolyama így 10 680 forintra esett, összforgalma meghaladta a 8,185 milliárd forintot.

Maradt a gyengülés, nem talál erőre a forint

410 felett zárta a hetet a forint az euróval szemben, 395-tel a dollárra szemben – mindkettő közel kétéves mélypont az árfolyamban. 

A forint árfolyamának alakulása az euróval szemben az elmúlt napokban (A nagyobb méretért kattintson ide!)
A forint árfolyamának alakulása az euróval szemben az elmúlt napokban (A nagyobb méretért kattintson ide!)
Kép: TradingView

A forint egy hét alatt 1 százalékot, míg az elmúlt 30 napban több mint 2 százalékot gyengült az euróhoz képest.

Brutális átrendeződés jöhet a kriptopiacon

Alulról már beleharapott a 100 ezerbe a bitcoin, ugyanis a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama pénteken néhány száz dollárnyira volt a lélektani százezres szinttől. Az Economxnak nyilatkozó kriptoszakértő szerint van még tér az emelkedésre, azonban a bikapiac végével jelentős átrendeződésre számít a piacon.

Mi lesz a héten?

Makrofronton jövő héten a KSH többek között idegenforgalmi és munkaerőpiaci adatokat közöl:

  • Csütörtökön közli a KSH a kereskedelmi szálláshelyek októberi forgalmának adatait. Szeptemberben a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,5 millió vendég közel 3,6 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 2,0, a vendégéjszakáké 1,1 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. 
  • Pénteken jelenik meg a foglalkoztatottság-munkanélküliség októberi statisztikája. Szeptemberben a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 699 ezerre csökkent. 2024 szeptemberében a munkanélküliek száma 220 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,5 százalék volt.
  • Pénteken jelenik meg az ipari termelői árak októberi adata. Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.
  • Szintén pénteken adja ki a KSH a szolgáltatások külkereskedelmének harmadik negyedéves adatait. A második negyedévben a szolgáltatások euróban számított exportja 5,5, importja 4,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,9 milliárd euró volt, 188 millió euróval több az egy évvel korábbinál.

Péntek este pedig érkezik az újabb hitelminősítői felülvizsgálat: ezúttal a Moody’s veszi górcső alá a magyar adósbesorolást. Az S&P októberben már letudta idei második felülvizsgálat, a Fitch pedig december 6-án „zárja le” az idei évet hitelminősítői fronton.

A nemzetközi színtérről pedig érdemes lesz figyelni hétfőn a német IFO gazdasági hangulatindexére, szerdán a harmadik negyedéves részletes amerikai GDP-adatokra, valamint pénteken az októberi német kiskereskedelmi forgalomra.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!