A holland kormány nemzetbiztonsági okok miatt tovább szigorítja az EU-n kívülre irányuló mikrochipexportra vonatkozó korlátozásokat, a döntés közvetlenül érinti a holland ASML technológiai óriásvállalat azon jogát, hogy külön kiviteli engedély nélkül exportáljon termékeket.
Az exportkorlátozás kizárólag a mikrochipekre finom részleteket nyomtató mély ultraibolya (DUV) litográfiai rendszereinek értékesítését érinti. Az ASML a chipgyártásban használt fotolitográfiás gyártástechnológia egyik fejlesztője és a többi között a Samsung és az Intel egyik fontos beszállítója.
Az Egyesült Államok korábban a kínai chipgyártók fejlett technológiához való hozzáférésének korlátozására irányuló kampánya részeként, Kína technológiai és katonai fejlődése lassítása érdekében korábban jogot követelt ezen eszközök szabályozására.
Reinette Klever külkereskedelemért felelős holland miniszter szerint a döntés a holland nemzetbiztonsági érdekeket szolgálja.
Úgy látjuk, hogy a technológiai fejlődésnek köszönhetően több biztonsági kockázatot rejt ezeknek a speciális eszközöknek az exportja, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzetben
– hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy Hollandia egyedülálló, vezető pozícióval rendelkezik ezen a területen, ami bizonyos felelősséggel jár. A holland félvezetőiparnak tudnia kell, hogy mire számíthat. Körültekintően és célzottan jártunk el, hogy a lehető legkisebbre csökkentsük a globális kereskedelmi áramlások és értékláncok megzavarását – olvasható a miniszter sajtóközleményében.
A kormány a kérelmeket eseti alapon fogja elbírálni, tehát átfogó exporttilalom nincs érvényben. Az intézkedés a Hollandiából az EU-n kívüli célállomásokra irányuló exportra vonatkozik.
Az ASML sajtóközleményében azt írta, mivel technikai változásról van szó, a bejelentésnek várhatóan nem lesz hatása a cég idei év pénzügyi kilátásaira.
A holland kormány már korábban, 2020-ben is korlátozta egyes műszaki termékek exportját Kínába.
Az EU-n kívüli migráns munkavállalók „kölcsönzését” az uniós szabályok nem tiltják. Az unión kívüli országokkal kötött megállapodások lehetővé teszik, hogy a nem EU-tag – úgynevezett harmadik – országokból származó munkavállalókat egy másik EU-tagállambeli munkaközvetítő ügynökségen keresztül vegyenek fel, mielőtt Hollandiába érkeznek dolgozni. Az ilyen ügynökségek ideiglenesen munkavállalókat helyezhetnek ki másik EU-országbeli projektekhez.