Úgy tűnik, hogy a horvát határrendészeti erők elégetik az Európai Unió területére bejutni próbáló menedékkérőktől lefoglalt ruhákat, mobiltelefonokat és útleveleket, mielőtt visszatoloncolnák őket Boszniába - számolt be a The Guardian.
A lappal a No Name Kitchen (NNK) nevű humanitárius szervezet osztott meg fényképeket az elégetett tárgyakról, Emellett tanúvallomások alapján a rendőrség által elkövetett szexuális zaklatásokról és verésekről számoltak be az újságnak, bemutatva bizonyítékaikat az EU határain vándorló emberekkel szembeni brutalitásra.
A The Guardian cikke szerint Dél-Ázsiából, a Közel-Keletről és Észak-Afrikából, valamint egyre inkább Kínából naponta több ezer ember próbál meg átkelni a Balkánon az Európai Unióba. A menekültek az út nagy részét ideiglenes táborokban vagy vasútállomásokon kénytelenek tölteni.
Sokakat megállítanak és átkutatnak a horvát határrendészek.
A humanitárius szervezet állítása szerint néhányukat állítólag kirabolják és erőszakkal visszatoloncolják Boszniába.
Az ilyen visszatoloncolások nyilvánvalóan megsértik a nemzetközi jogot, amely kimondja, hogy a menedékkérőknek lehetőséget kell biztosítani arra, hogy benyújtsák menedékjog iránti kérelmüket, ha már egy ország határain belül vannak - hívták fel a figyelmet.
A humanitárius szervezet bemutatott nyolc helyszínt, ahol elégették az emberek személyes tárgyait és a menedékkérelemhez szükséges dokumentumokat.
A megégett okostelefonokon a menedékkéről által készített videók és fényképek a horvát rendőrség által elkövetett visszaélésekre utaló bizonyítékokat is tartalmazhatnak – közölte az NKK.
A humanitárius szervezet 2023 végén és 2024 elején utazott a boszniai-horvát határra, hogy bizonyítékot találjon a határról visszatoloncolt emberek vallomásaiban említett visszaélésekre.
A szervezet a beszámolók alapján beazonosította a helyszíneket, és megégett személyi igazolványokat, táskákat, több száz telefont, cipőket, szemüvegeket, hivatalos kormányzati okmányokat, power bankokat, pénzt és egyéb használati tárgyakat talált, amelyek alátámasztják a tanúvallomásokat.
Ezenkívül tanúvallomásokat gyűjtöttek a határrendészet állítólagos erőszakos fellépéséről is. A vádak szexuálisan bántalmazásról és erőszakkal való fenyegetésről, verésről és más fizikai bántalmazásról - például izzó parázson való mezítláb gyalogoltatásról - szólnak.
A segélyszervezet az általa fellelt bizonyítékok alapján beadványt nyújtott be az ENSZ kínzásokkal foglalkozó különleges jelentéstevőjének.
A horvát belügyminisztérium szóvivője minderre reagálva kijelentette, hogy „zéró tolerancia politikát folytat az alkalmazottak által elkövetett esetleges illegális tevékenységekkel szemben”.
A szóvivő elmondta, hogy gyakran éppen az embercsempészek a felelősek a határon elkövetett erőszakért és lopásokért.
„Azokkal az állításokkal kapcsolatban, amelyek szerint a horvát rendőrség elégette a migránsoktól elkobzott tárgyakat, szeretnénk tájékoztatni: a migránsok az illegális határátlépésnél időnként megsemmisítik a személyes tárgyaikat annak elkerülése érdekében, hogy nemzetközi védelmet kérőként visszakerüljenek Horvátországba – mondta a szóvivő.
Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!