Eddig több mint 10 millió visszaváltás történt, és mintegy 200 ezren töltötték le a REpont alkalmazást. De ez a szám folyamatosan, egyre nagyobb arányban nő – közölte az Economx érdeklődésére a kötelező visszaváltási rendszert (DRS - Deposit Refund System) koordináló MOHU.

Országszerte 3000 pont

Lapunk érdeklődésére kifejtették: országszerte már 3000 automatapont várja a vásárlókat. Azok a kisebb boltok, ahol nem fér el ilyen automata, csatlakozhatnak a kézi visszaváltási rendszerhez. Ebben az esetben a boltos veszi vissza a palackot, és az üzletben lehet levásárolni a visszaváltási díjat. Eddig mintegy 1000 kis üzlethelyiség regisztrált erre a lehetőségre, de várhatóan ez a szám is nőni fog, hiszen a boltok kezelési díjat és eszközöket kapnak a MOHU-tól ennek működtetéséhez, illetve a vásárlóknak is vonzerőt jelenthet a visszaváltás.

Ha egy kisebb településen két bolt van, és az egyikben lehet csak visszaváltani, várhatóan inkább azt választják majd a vásárlók.

Egyre többen használják a REpont okostelefonos alkalmazást, amelynek segítségével a visszaváltási díjat közvetlenül a bakszámlára is kérhetik a visszaváltók. A visszajelzések alapján folyamatos termékfejlesztést végeznek, jelenleg a rendszer finomhangolása és megszilárdítása zajlik, nagyobb változtatásokat, újításokat nem terveznek.

Nő a visszaváltások száma

Érdekes részlet az is,  a visszatérítés módjai közül melyik megoldást milyen arányban választják a fogyasztók. A MOHU ezzel kapcsolatban közölte:

folyamatosan nő a visszaváltások száma. Egyelőre azt látni, hogy a legnépszerűbb a boltban levásárolható voucher, de egyre nagyobb arányban használják a vásárlók az applikációt is.

A MOHU-nál kitértek arra is: fontos, hogy a palackokat, dobozokat, üvegeket ép állapotban és üresen kell behelyezni az automatákba. Nem kell kimosni, fogyasztás után egyből be lehet dobni az automatába, de ne maradjon benne folyadék. Azért van szükség erre, mert az automatának fel kell ismernie a palackot annak vonalkódja, súlya, formája alapján.

A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek hamar megszokják a rendszert. A balti államokban például három év alatt sikerült elérni a 90 százalékos visszaváltást.

A cél az, hogy eltűnjenek a patakpartokról és az erdőkből a petpalack-halmok, alumínium doboz szemetek, és az italcsomagolásokat minél nagyobb arányban hasznosítsák újra. Nemzetközi tapasztalatok alapján elmondható, hogy az ilyen típusú visszaváltási rendszerekkel pár év alatt el lehet érni az italcsomagolások 90 százaléknak visszaváltását.