A kivándorló indiaiak számos nyugati nagyvállalatban töltenek be kulcspozíciót, ám összességében is az indiaiak a legmagasabb jövedelmű nemzetiségűek közé tartoznak az USA-ban. Hogy csupán egy sokatmondó számot említsünk: az indiai háztartások átlagos jövedelme 124 ezer dollár az Egyesült Államokban, ami majdnem a duplája a 64 ezres nemzeti átlagnak.
Sikerük egyik alapja – írja az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése, hogy a kivándorló indiaiak jóval a nemzeti átlag feletti arányban rendelkeznek felsőoktatási végzettséggel az Egyesült Államokban. Négyötödük szerez diplomát, miközben a kínai diaszpóra tagjainak mindössze a fele mondhatja el magáról ugyanezt, a teljes amerikai populáció 30 százalékos mutatóját nem is említve.
Kapcsolódó
Az USA-ban tanuló indiai diákok létszáma idén hagyta le a kínaiakét: az Indiából érkezett hallgatók aránya egy évtized alatt bőven nőtt több, mint a duplájára, 148 ezerről 320 ezerre. Miközben az indiai diákok rendelkeznek egy olyan vitathatatlan versenyelőnnyel, amely még a brit gyarmati uralom hatása: a fiatalok 22 százaléka számolt be az angoltudás hiányáról, míg a kínaiak esetében ez a szám 57 százalék.
Csúcsmérnökök, csúcsdokik, csúcsvezetők
Az Indiai Technológiai Intézet felmérése szerint a 2010-ben Indiában végzett ezer legjobb mérnök 36 százaléka költözött külföldre nyolc éven belül, a legjobb száz között pedig 62 százalékos volt ez az arány. A többségük az Egyesült Államokba emigrált. Ennek tükrében aligha meglepő, hogy a Szilícium-völgyben tevékenykedő startupok negyedének vezérigazgatója indiai származású, míg az S&P 500 vállalatainak körében ez az arány már egyenesen meghaladja az 50 százalékot.
A Microsoft, az Alphabet (Google), az IBM, az Adobe, a Mastercard, a Starbucks, a Micron, az IBM és a Novartis élén is indiai vezető áll vagy állt.
Ráadásul az indiaiak többnyire remekül beilleszkednek, asszimilálódnak, pláne ilyen magas kvalitásokkal. Szintén köztudott, hogy a magasan képzett indiai orvosok nélkül a brit, és most már részben az amerikai egészségügyi ellátórendszer is igencsak nagy bajban lenne. Az Egyesült Államokban közel 59 ezer indiai felmenőkkel rendelkező orvosnak van praxisa: ez a legmagasabb szám a bevándorló orvosok közti 22 százalékos aránnyal.
Az indiai diaszpóra kezdni lehagyni a kínait
Az ENSZ becslései alapján mintegy 18 millió indiai él életvitelszerűen külföldön, ebből 5,4 millió az Egyesült Államokban lakók létszáma. Miután India korfája igencsak kedvező, utánpótlásra bőven van kilátás: a lakosság 43,3 százaléka 25 év alatti, miközben Kínában ez az arány csupán 28,5 százalék. Az aktuális termékenységi mutatók szerint az indiai lakosságszám így várhatóan emelkedni fog 2064-ig, vagyis a jelenlegi tendenciák mellett még jó ideig lesz muníció az indiai kivándorlásban.Kamala Harrisszel érhet a csúcsára az indiai befolyás?
Kamala Harris, a Demokrata Párt elnökjelöltje, Joe Biden alelnöke szintén rendelkezik indiai gyökerekkel. Nagyapja a déli Tamil Nadu-ban született, édesanyja Chennai-ban (korábban Madras), ám Kamala Harris politikai karrierje során elsősorban jamajikai származását hangsúlyozta. Nem véletlenül: az USA-ban az indiainál jóval nagyobb többségben élő fekete szavazóközösséget igyekezett így megszólítani. Ezzel azonban elpártolt mellőle az indiaiak többsége.
Az országot vezető Narendra Modi és az indiaiak meggyőződése, hogy Kamala Harris alelnökként túlságosan amerikaiként viselkedett, nem pedig indiai amerikaiként. Utóbbi azt jelenti, hogy nem befolyásolta eléggé az amerikai külpolitikát, hogy abból több előnye származzon Indiának, eközben számos bírálatot fogalmazott meg az indiai demokráciával és az emberi jogok helyzetével kapcsolatban.
India harmadik ciklusát megkezdő miniszterelnöke nem is rejti véka alá a véleményét a demokrata elnökjelölttel kapcsolatban: például volt olyan kijelentése, hogy számára irreleváns, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke.
Azonban ha Kamala Harris megnyeri a választásokat, és dolgozni fog India kedvezőbb megítéléséért a Fehér Házban, akkor talán Narendra Modi is hajlandó lesz neki elnézni eddigi „hűtlenségét”. Azonban még ebben az esetben is fricska lesz Modi számára, hogy egy déli államból származó nő kerülhet az amerikai elnök székébe, és kerülhet így a világ legerősebb gazdaságának élére – vonta le a tanulságot az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése.
A legbefolyásosabb indiai nő az Egyesült Államokban?
Amikor Usha Vance színpadra lépett a republikánus nemzeti konvención, úgy mutatta be férjét, Donald Trump alelnök-jelöltjét a közönségnek, mint a legelszántabb embert, akit valaha ismert. A negyvenedik életévét augusztusban betöltött J.D. Vance-ről indiai származású feleségétől szintén megtudhatta a nagyérdemű, hogy igazán családcentrikus ember, aki hiába imádja a húst hússal, alkalmazkodott neje vegetáriánus étrendjéhez, és még az indiai konyhaművészetbe is beleásta magát. Azt pedig maga az Ohio-i szenátor arulta el korábban, hogy felesége, a 38 esztendős Vance, mindig is jelentős befolyással bírt politikai karrierjére.Usha Vance, eredetileg Chilukuri néven indiai bevándorlók gyermeként született San Diego külvárosában és ott is nőtt fel. Későbbi férjével, a republikánus alelnök-jelölttel 2013-ban, a Yale jogi karának hallgatóiként ismerkedtek meg, amikor mindketten csatlakoztak egy vitakörhöz. Usha Vance nem csupán jogból, történelemből is diplomát szerzett a Yale Egyetemen, miközben Gates-ösztöndíjas volt egy másik top egyetemen, a Cambridge-n is. Történészként még a kora újkort tanulmányozta, jelenleg pedig egy San Franciscó-i ügyvédi irodában vállalati peres ügyekkel foglalkozik. Jogi tanulmányai után nem akárhol pallérozódott: a columbiai kerületi bíróságon többek között annak a Brett Kavanaugh-nak a gyakornoka volt, aki ma a Legfelsőbb Bíróság bírája.
„Usha a földön tart. Amikor kezdenék túl büszke vagy túl beképzelt lenni, mindig emlékeztetem magam, hogy ő sokkal többet ért el nálam az életben” – árulta el J.D. Vance még 2020-ban egy podcastben. A pár 2014-ben között házasságot, és azóta három gyermekük született: két fiú, Ewan és Vivek, valamint egy kislány, Mirabel. Azon a bizonyos konvención Donald Trump alelnök-jelöltje kihangsúlyozta: felesége azon túl, hogy briliáns ügyvéd, még jobb édesanya – idézi a BBC.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!