Januárban az előzetes adatnak megfelelően 2,3 százalékra csökkent az infláció Németországban az előző havi 2,6 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtökön publikált végleges adatai alapján.

A fogyasztói árindex az előző havihoz képest 0,2 százalékkal csökkent januárban a decemberben havi bázison bekövetkezett 0,5 százalékos emelkedés után.

Az európai uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) januárban az előzetes értékkel és a decemberivel megegyező 2,8 százalék lett 0,2 százalékos csökkenéssel havi bázison. Decemberben 0,7 százalék volt a fogyasztói árindex emelkedése az előző havihoz képest.

Az energiatermékek árai januárban 1,6 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint az előző év azonos hónapjában. Az árcsökkenés már decemberben is 1,6 százalék volt. Az üzemanyagok ára 0,1 százalékkal, a háztartási energia ára 2,5 százalékkal csökkent januárban éves bázison. A villamos energia ára 3,6 százalékkal, a tűzifa, a fapellet és az egyéb szilárd tüzelőanyagok ára 8,7 százalékkal csökkent. A földgáz ára 0,5 százalékkal, a távfűtés ára 9,8 százalékkal emelkedett.

Az élelmiszerárak 2025 januárjában 0,8 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos hónapjában. Az élelmiszerárak emelkedése tehát jelentősen gyengült a 2024. decemberi 2,0 százalék után. 2025 januárjánál kisebb mértékben utoljára 2020 decemberében emelkedtek az élelmiszerárak, 0,3 százalékkal 2019 decemberéhez képest.

Energiaárak nélkül a fogyasztói árak 2,7 százalékkal emelkedtek januárban. Energia- és élelmiszerárak nélkül (maginfláció) pedig 2,9 százalékkal. Mindkét mutatószám már egy éve meghaladja az átlagos inflációt.

Összehasonlításként íme néhány adat: az euróövezet éves inflációja 2025 januárjában 2,5 százalékra rúgott, szemben a 2024 decemberi 2,4 százalékos adattal. Mindeközben az Európai Unióban az éves inflációt decemberben 2,7 százalékra mérték, a novemberi 2,5, illetve az októberi 2,3 százalék után. 

Magyarországon januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket. Egy hónap alatt átlagosan 1,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, ezen belül a járműüzemanyagok 2,7 százalékkal drágultak.