A végrehajtók november 15. és április 30. között magánszemélyek esetében nem kezdeményezhetnek kilakoltatást. A moratórium tavaszi vége óta azonban 21,8 milliárd forint értékben árverezhettek el ingatlanokat – értesült a HVG.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) adataiból kiderül, hogy
az április 30. és október közepe közti időszakban több mint 7500 ingatlant hirdettek meg árverésre, ebből nagyjából 2500 esetben zárult érvényes ajánlattétellel a licit.
Azt nem tudni, hogy ezek közül hány volt lakóingatlan, de a tapasztalatok alapján jelentős részüket lakásként használhatták. Ezt támasztja alá az is, hogy az MBVK árverési felületén jelenleg nagyjából 2300 ingatlanra lehet licitálni, ebből pedig 2000 számít lakóingatlannak, lakóépületnek vagy öröklakásnak.
A licitek összértéke 21,8 milliárd forint volt, vagyis ha sikerült lezárni az eljárásokat, akkor nagyjából ennyi pénz folyhatott be a 2500 kényszerértékesítésből. Ez azt jelenti, hogy naponta körülbelül 15 ingatlant adhattak el, átlagosan 8,7 millió forintos áron.
A korábbi években egyébként még több árverést tartottak, tavaly például az április végétől november közepéig tartó időszakban naponta nagyjából 20 ingatlant kényszerértékesítettek. A legmagasabb érvényes licitek összesített értéke pedig tízmilliárd forinttal több, csaknem 32 milliárd forint volt.
A liciteken befolyt pénzekből a végrehajtói kar, valamint a végrehajtói iroda a törvényben meghatározott feltételek alapján részesül.
Az MBVK adózott eredménye csaknem 340 millió forinttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, de még így is meghaladta az 1,07 milliárd forintot.
A mintegy kétszáz végrehajtói iroda összesített bevétele pedig 9 milliárdról 8 milliárd forintra esett vissza, a tulajdonosok átlagosan 30-35 millió forintot vehettek ki nyereségként.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!