A hazai irodapiac jelenleg mélyreható átalakuláson megy keresztül, amelyet a gazdasági bizonytalanság, a megváltozott munkavállalói szokások és a technológiai innovációk egyaránt alakítanak. A CPI Hungary és a CBRE szakértőinek elemzése rávilágít azokra a kulcsfontosságú trendekre, amelyek meghatározzák a hazai irodapiaci környezetet.

Rámutatnak: azok lesznek az irodapiac sikeres szereplői, akik képesek gyorsan alkalmazkodni a változó igényekhez, innovatív megoldásokat kínálni és vonzóbb munkakörnyezetet teremteni a bérlők és munkavállalóik számára.

Sok az új iroda, mégis elégtelen a kínálat

A jelenlegi gazdasági bizonytalanság – beleértve az inflációt, a kamatkörnyezetet és a recessziós félelmeket – jelentősen befolyásolja az ingatlanpiacot. A befektetői kedv csökkenése és a növekvő inputköltségek óvatosságra intik a fejlesztőket. „Ebben a környezetben kulcsfontosságú az alkalmazkodóképesség és a rugalmas szemlélet” – szögezte le Kovács-Bertók Zita, a CPI Hungary üzletfejlesztési igazgatója.

A piaci adatok szerint 2024-re 14 százalékos üresedési rátával számolnak, ami jelenleg egészségesnek tekinthető. A bérlők óvatosabbá váltak a szerződések megújítása terén, és a költséges helyszínváltoztatás helyett inkább meglévő irodáikban maradnak.

A budapesti irodapiac régiós összevetésben aktívnak mondható. Mintegy 500 ezer négyzetméternyi irodaterület épül jelenleg, ami a teljes állomány 10 százalékos növekedését jelenti. „Ezek a fejlesztések azonban szinte kizárólag az állami szektor igényeit célozzák” – mutatott rá Borbély Gábor, a CBRE Magyarországért és Közép-Európáért felelős regionális piacelemzési igazgatója.

Érdekes módon, annak ellenére, hogy sok új irodaház épül, mégis elégtelen a kínálat. Jelenleg 626 ezer négyzetméter áll üresen, amelyből 113 ezer négyzetméter az elmúlt 5 évben épült. A régebbi irodák többsége nem felel meg a mai bérlői elvárásoknak, különösen az energetikai és fenntarthatósági szempontokból. Ezek sorsa bizonytalan, egy része biztosan nem bérbe adható a jelenlegi formájában, ezért „több olyan projekt is várható, amely funkcionális átalakuláson megy majd keresztül: nem elképzelhetetlen, hogy hotelek, diákszállók esetleg más alternatív lakóépületek formájában születnek újjá” – tette hozzá Borbély Gábor.

Kép: CBRE

Hatékonyabb az irodai munka, de nem mindegy, mennyiért

A budapesti irodabérleti díjak jelenleg 10–25 euró/hó között mozognak négyzetméterenként. A bérleti díj csak az egyik költségtényező – az üzemeltetési költségek további 3–8 euróval növelhetik a kiadásokat havonta négyzetméterenként. Mindez arra mutat rá, hogy nem önmagában a bérleti díj a költségek zsinórmértéke. Sok esetben az olcsóbbnak tűnő iroda végül drágábbá válhat a rossz üzemeltetés miatt.

A Covid-19 pandémia óta a home office jelentősen átrajzolta az irodai munkavégzést. Jelenleg a dolgozók egyfajta juttatásként tekintenek az otthoni munkavégzés lehetőségére, ugyanakkor a cégek felismerik, hogy az irodai környezet hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé.

Az európai tendenciákhoz képest Magyarországon mérsékeltebb a home office hatása. Míg San Franciscóban 40 százalék körüli az irodai kihasználatlanság, addig Budapesten ez 14 százalék körül mozog.

Aki nem alkalmazkodik, lemarad

A modern irodákkal szemben támasztott elvárások jelentősen megváltoztak. Ma már nem elég a puszta munkakörnyezet – a bérlők komplex szolgáltatásokat, rugalmas tereket és innovatív megoldásokat keresnek. Az úgynevezett PropTech (Property Technology) megoldások térnyerése, az üzemeltetési technológiák fejlődése és a fenntarthatósági szempontok mind-mind kulcsfontosságúvá váltak.

Kép: CPI Group

A kihívásokra válaszul hívták életre a szolgáltatás-specifikus CPI Clubot.

Olyan szolgáltatási mixeket kívánunk nyújtani a bérlőink számára, aminek köszönhetően kiszámíthatóbban tud tervezni

– mondta Kovács-Bertók Zita. Kifejtette: a CPI Club közelmúltbéli bevezetésével olyan hálózati előnyrendszert dolgoztunk ki bérlőink számára, amelynek ugyanúgy része a rugalmas iroda- és közösségitér, akár konferenciaterem-használat, mint a kényelmi és well-being szolgáltatások, vagy bérlői networking események sora. Lokációs mobilitás révén a vállalat lehetőséget nyújt arra, hogy a munkavállalók a hálózathoz tartozó bármely épületéből dolgozhassanak, ne kelljen minden nap a saját irodájukban tölteni munkaidejüket.

A budapesti irodapiac jelenleg átalakulóban van. A sikeres szereplőknek folyamatosan alkalmazkodniuk kell a változó bérlői igényekhez, innovatív megoldásokat kell kínálniuk, és olyan munkakörnyezetet kell létrehozniuk, amely vonzóbb a home office-nál.

A jövő irodája nem csupán egy munkahely, hanem egy komplex ökoszisztéma, amely támogatja a munkavállalók fejlődését, a vállalati kultúrát és a hatékony munkavégzést.