Donald Trump amerikai elnök átfogó vámtarifái drasztikusan megváltoztathatják a globális kereskedelem helyzetét, így például az iPhone-ok lehetnek a legsúlyosabban érintettek – írta meg a Reuters elemzői vélemények alapján. A márka termékeinek árai 30-40 százalékot is emelkedhetnek, ha a vállalat a költségeket a fogyasztókra hárítja.

A legtöbb iPhone továbbra is Kínában készül, amelyet 54 százalékos vámmal sújtottak. Ha ezek a díjak továbbra is fennmaradnak, akkor az Apple-nek két választása van:

  • vagy vállalja a többletköltséget,
  • vagy hárítja az ügyfelekre.

A cég részvényei 9,3 százalékos eséssel zártak csütörtökön, ami 2020 márciusa óta a legrosszabb napjuk volt.

Az Apple évente több mint 220 millió iPhone-t ad el, legnagyobb piacai az Egyesült Államok, Kína és Európa. Ha az Apple továbbhárítja költségeit a fogyasztókra, akkor

  • a legolcsóbb iPhone 16 modell 799 dollár helyett akár 1142 dollárba,
  • egy drágább, 6,9 hüvelykes kijelzővel és 1 terabájtnyi tárhellyel rendelkező iPhone 16 Pro Max, amelyet jelenleg 1599 dollárért árulnak, közel 2300 dollárba kerülhet.

Trump első elnöki ciklusában vámokat vetett ki a kínai importtermékekre, hogy nyomást gyakoroljon az amerikai vállalatokra, hogy vigyék vissza a gyártást az Egyesült Államokba vagy a közeli országokba, például Mexikóba, de az Apple mentességet kapott számos termékre. Ezúttal azonban most még nem kivételezett.

Az is kérdés, hogyan alakulnak az árak, amikor sok ügyfél két-három éven keresztül fizet telefonjáért a mobilszolgáltatóival kötött szerződés alapján.

Szakértők szerint hiába biztosít hozzáférést a felhasználóknak a ChatGPT-hez a cég, nem tudta felkelteni a vásárlók érdeklődését. A kereslet stagnálása pedig további nyomást gyakorolhat az Apple eredményére, különösen, ha a vámtarifák miatt emelkednek a költségek.

Angelo Zino, a CFRA Research részvényelemzője szerint az Apple visszatartja a telefonok jelentős emelését egészen őszig, amikor az iPhone 17 piacra kerül, mivel általában így kezeli a tervezett áremeléseket.

Annak ellenére, hogy a gyártás egy része Vietnamba és Indiába költözik, a legtöbb iPhone-t még mindig Kínában gyártják, és ezeket az országokat sem kímélték meg a vámok, Vietnam 46 százalékos, India pedig 26 százalékos illetéket kapott.

A meredek áremelkedés visszafoghatja az okostelefonok iránti keresletet, és ez a dél-koreai Samsung Electronics számára előny, mivel az ázsiai országnak alacsonyabb vámokkal kell szembenéznie, mint Kínának, ahol az összes USA-ban értékesített iPhone készül.

Sajnálják a pénzt a minőségre? – Még mindig az olcsó iPhone kell a magyaroknak

Az amerikai gyártó 2020-as iPhone SE modellje továbbra is az egyik legnépszerűbb termék a Rejoy.hu kínálatában. Erről itt írtunk többet >>>