2020 és 2022 között az izlandi dolgozók 51 százaléka fogadta el a rövidebb munkaidő-ajánlatot, beleértve a négynapos munkahetet is, és ez az arány a szakértők szerint még emelkedni fog – írta meg a CNN.
Tavaly Izland gyorsabb gazdasági növekedést produkált, mint a legtöbb európai ország, és a munkanélküliségi ráta az egyik legalacsonyabb volt Európában – jegyezte meg az Egyesült Királyság Autonómia Intézete és az Izlandi Fenntarthatósági és Demokrácia Szövetség (Alda).
„Ez a tanulmány egy igazi sikertörténetet mutat be: a rövidebb munkaidő széles körben elterjedt Izlandon… és a gazdaság számos mutató alapján erős” – mondta Gudmundur D. Haraldsson, az Alda kutatója.
Két nagy kísérletben 2015 és 2019 között Izlandon a közszféra alkalmazottai heti 35-36 órát dolgoztak, fizetéscsökkentés nélkül, olyanok, akik addig korábban heti 40 órát dolgoztak. A kísérletekben 2500 ember vett részt – Izland akkori munkaképes lakosságának több mint 1 százaléka –, és a munka és a magánélet egyensúlyának javítása mellett a termelékenység fenntartását vagy növelését célozták.
Sikerült.
A kutatók azt találták, hogy a termelékenység a legtöbb munkahelyen változatlan maradt vagy javult, miközben a munkavállalók jóléte „drámai mértékben” javult számos intézkedés alapján, az észlelt stressztől és kiégéstől a munka és a magánélet egyensúlyáig.
A Nemzetközi Valutaalap lszerint 2023-ban Izland gazdasága 5 százalékkal bővült, ami a gazdag európai gazdaságok közül Málta mögött a második növekedési ráta. Ez jóval magasabb, mint az ország átlagos, csaknem 2 százalékos növekedési üteme a 2006 és 2015 közötti évtizedben.
Az IMF azonban idén és jövőre lényegesen lassabb növekedést prognosztizál Izlandon a belföldi kereslet további mérséklődése és az idegenforgalmi kiadások lassuló növekedése miatt.
Az Autonomy Institute és az Alda szerint Izland alacsony munkanélküliségi rátája „a gazdaság életképességének erős mutatója”.
Van ahol működik, van ahol nem
Áprilisban Szingapúr bejelentette, hogy a munkavállalók hamarosan rövidebb munkahetet és rugalmasabb munkaidőt kérhetnek. Izland mellett Írország, az Egyesült Királyság és Spanyolország is kísérletezett már a négynapos munkahét bevezetésével.Abból a 61 brit vállalatból, amely 2022-ben részt vett a négynapos munkahét hat hónapos kísérletében, 54 egy évvel később is folytatta a rövidített hetet, 31 pedig azt állította, hogy tartósan így fog eljárni.
Görögország viszont éppen ellenkező irányba indult el a népességfogyás és az alacsony termelékenység elleni küzdelemben, amikor júniusban bevezette a hatnapos munkahetet egyes iparágak számára.Itt vannak a kisérletek ereményei >>>
Az IMF világgazdasági kitekintése szerint ez az arány tavaly 3,4 százalék volt, ami alig több mint a fele a fejlett európai gazdaságok átlagának. Az ügynökség várakozásai szerint idén és jövőre enyhén, 3,8 százalékra emelkedik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!