Egy sereg piacbefolyásoló adat érkezik a jövő héten, de előtte lássuk, mi mozgatta a forintot az elmúlt napokban.
A forint ezen a héten is védekező pozícióban maradt és a globális piaci folyamatok egyelőre nem támogatják a korábbi veszteségek leküzdését. Úgy tűnik, hogy a nagyobb volatilitáshoz és leértékelődési nyomáshoz hozzá kell szoknunk, legalábbis az amerikai választásokig
– jelezte az Economx-nak Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum elemzője. Rögtön a hét elején, már hétfőn a dollár erősödése miatt a forint négyhavi mélypontra gyengült a zöldhasúval szemben, ami 371 forint körüli dollárárfolyamot jelentett.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán, valamint kommunikációjában is meglehetősen szigorú hangnemet ütött meg, azonban ez sem tudta a 400-as lélektani határ alatt stabilizálni az árfolyamot – világított rá Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior elemzője.
Rég látott mélyponton a forint
Szerdán, az október 23-i ünnepnap miatt a magyar tőzsdén nem volt kereskedés, de a nemzetközi piacokon és a forint piacán igen, ami sebezhetőbbé tette a magyar fizetőeszközt az esetlegesen alacsonyabb kereskedési volumenek miatt, így folytatódott a gyengülés a főbb devizákkal szemben.
Pénteken a forint – más régiós fizetőeszközökkel egyetemben – tovább gyengült az euróval szemben, 2022 decembere óta nem látott szintre esett vissza, átlépte a 404-es szintet is az euró-forint árfolyam.
A dollárral szemben legutóbb 2023 októberében volt utoljára ilyen gyenge a forint. Az euró némileg erősödni kezdett a dollárral szemben, miután a vártnál jobb lett az IFO gazdasági hangulatindex Németországban, de a forint a 404-es szint felett ragadt.
Péntek este megérkezett az S&P hitelminősítő döntése, ami hétfőn jelenik meg a forint árfolyamában. A hitelminősítő nem változtatott a besoroláson. Emellett a stabil kilátást is érvényben hagyta.
A szakértők szerint a döntésnek nem kellene, hogy komoly mozgásokat váltson ki a forint piacán, hiszen az általuk figyelembe vett gazdasági folyamatokat a piac már valószínűleg beárazta.
Tovább csúszik a lejtőn a forint, jöhet a 410-es euró
A geopolitikai helyzet elmérgesedése negatív hatással van az olyan feltörekvő fizetőeszközökre, mint a forint. Ebből a szempontból is kedvezőtlen hír az izraeli válaszcsapás, amit a fizetőeszközünk a hétfői tőzsdenyitáskor szinte biztos megérez majd.
A vadászgépek Izraelt fenyegető rakétákat gyártó üzemekre, iráni légvédelmi létesítményekre mértek csapást, amelyek korlátozhatnák a légierő cselekvési szabadságát, valamint föld-föld ballisztikus rakéták indító állomásait támadták. Egy katonai forrás szerint mintegy húsz iráni célpontra mért csapást Izrael.
Annál is inkább valószínűbb a további eszkaláció, mivel sajtóértesülések szerint Irán már egy sokkal nagyobb válaszcsapást lengetett be, azaz esély van a további eszkalációra.
Sávot ugrott az árfolyam, így az euró-forint jegyzése a következő időszakban a 400-410-es tartományban, a dollár-forinté a 365-375-ös tartományban mozoghat
– jelezte előre Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. Amennyiben tovább csúszik a lejtőn a magyar fizetőeszköz, a dollárban vagy euróban indított rendeléseink is drágulnak, így kvázi a saját bőrünkön is érezhetjük a háborús hatásokat.
A jövő héten is a geopolitikai folyamatok, illetve a földgáz világpiaci árának mozgása határozhatja meg elsősorban a forint árfolyamát,
de érkeznek fontos makrogazdasági adatok is – világított rá Varga. Szerdán délelőtt teszi közzé a KSH a harmadik negyedéves GDP-adatok előzetes számait, majd csütörtökön a szeptemberi termelői árindex változását, illetve az augusztusi külkereskedelmi mérleg végleges adatsorát.
A hazai GDP-adat kulcsfontosságú a magyar gazdaság aktuális állapotának megítélésében. A vártnál lassabb GDP-növekedés ronthatja a forint kilátásait, mivel rövid távon csökkentheti a befektetői bizalmat.
Az eurózónában szintén szerdán jelenik meg a GDP-adatsor, csütörtökön pedig a friss inflációs számok.
Az Egyesült Államokban szerdán az ADP foglalkoztatottsági adatok, illetve a GDP-számok, majd pénteken az átfogó munkaerőpiaci adatsor, mely különösen izgalmas lehet, hiszen aznap Magyarországon munkaszüneti nap lesz, így a forint piaca kevésbé lesz likvid.
Az Iránt érő izraeli válaszcsapásról ide kattintva olvashat bővebben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!