Az újonnan nyilvánosságra hozott, a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról szóló jogszabálytervezet társadalmi vitájára egy hetet adott az Építési és Közlekedési Minisztérium. A közel 100 oldalas dokumentumból az derül ki, hogy
a kormány átalakítaná a napelemek és napkollektorok elhelyezésére vonatkozó szabályokat, ezzel jelentősen korlátozná, hova lehet ilyen berendezéseket telepíteni.
- Az elképzelések szerint magastetőn a jövőben csak a tető síkjával párhuzamosan lehet napelemet elhelyezni, és lapostetőn is csak akkor lehet ettől eltérni, ha a szerkezet így sem lesz látható az utcáról.
- Közterületről nem látható módon kell elhelyezni azokat a háztartási méretű napelemrendszereket is, amelyeket nem építményre szerelnek. Ha ez nem megoldható, akkor többszintű növénysávval kell gondoskodni a napelemek takarásáról.
- A jogszabály életbelépése esetén erkélyre egyáltalán nem lehetne napelemet telepíteni, sem önálló tartószerkezeten, sem az erkély szerkezetébe beépítve.
A korlátozások sok helyen jelentősen csökkentenék a napelemes rendszerek hatékonyságát, és számos esetben el is lehetetlenítenék a telepítést
– írja a G7.
A napelem dőlésszöge elég fontos tényező, hiszen a berendezések akkor működnek a leghatékonyabban, ha a napsugarak (közel) derékszögben érik őket. Ehhez Magyarországon 35-45 fokos dőlésszögben érdemes felhelyezni a modulokat.
Emiatt különösen a lapostetőknél tűnik komoly problémának a tiltás. Ilyen esetekben, ha nem lehet eltérni a tető síkjától, akkor valószínűleg nem éri meg napelemet telepíteni.
A szakportál emlékeztet, hogy az elmúlt években rohamosan terjedtek Magyarországon a napelemes háztartási méretű kiserőművek. A beépített kapacitás tíz év alatt a bő harmincszorosára nőtt, és mostanra átlépte a 2,5 gigawattot. Ám a hazai energiapolitika és a villamosenergia-rendszer nem volt felkészülve ilyen ütemű növekedésre.
A tervezet jelenlegi formájában elfogadhatatlan, a korlátozások szembemennek az uniós energiapolitikai célkitűzésekkel
- közölte a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ).
A jogszabály abszurdnak tűnik
– fogalmazott Szilágyi László a szövetség alelnöke, aki szerint a jogszabály az ilyen típusú tilalmak súlyosan akadályoznák a napelemes rendszerek telepítését, különösen városi környezetben, ahol az alternatív elhelyezési lehetőségek korlátozottak.