Összességében kedvezőbbé vált a fiatalok helyzete az idei első negyedév során. A K&H ifjúsági index értéke +22 pontra nőtt a múlt év utolsó negyedévében mért +17, illetve az egy évvel korábbi +11 pontról. Ez a felmérés több mint tizenkét éves történetében rekordszintet jelent, korábban a legjobb eredmény 2019 és 2021 elejét jellemezte, akkor +20 ponton állt az index, amely a 19-29 éves fiatalok anyagi, pénzügyi, munkaerőpiaci helyzetét, az élettel való jelenlegi elégedettségét és jövőbeli várakozásaikat ismerteti.
Az összkép tehát kedvező és javuló trendet mutat, azonban még van tér a fejlődésre.
- A fiatalok 42 százaléka elégedett az életével, míg egy évvel korábban csak 38 százalékos volt az arányuk.
- Sokan nem tudtak egyértelműen állást foglalni, azaz elégedettek is, meg nem is: ők 43 százalékos tábort alkottak az idei első negyedévben, míg tavaly ugyanekkor 44 százalékos eredményt értek el.
- Az elégedetlen fiatalok aránya viszont 15 százalékra csökkent éves összevetésben, miközben 2023 elején majdnem 20 százalékuk nyilatkozott így.
A felmérésben a fiatalok véleményt mondtak arról is, mire számítanak a jövőben.
- Az optimisták aránya 73 százalék, ami javulást jelent a tavalyi 67 százalékos szinthez képest.
- Ezzel összhangban 33 százalékról 27 százalékra olvadt a pesszimista jövőképet felrajzolók aránya.
„A kutatás alapján elmondható, hogy magabiztosabbá váltak a fiatalok Az élettel való összesített elégedettségük, illetve az életük megváltozásával kapcsolatos várakozásaik az elmúlt négy negyedévben lassan növekvő trendet mutatnak” – értékelte az eredményeket Rammacher Zoltán, a K&H Bank Lakossági ügyfél szegmens marketing vezetője. A szakember kiemelte azt is, hogy a felmérés szerint a fiatalok a korábbihoz képest jobbnak látják a lakáshoz jutási esélyeiket. Az önálló ingatlanba történő költözést elősegítheti, hogy idén a fiatalok kedvezményes kamatozású lakáshitelhez juthatnak.
A következő hetekben a pénzintézet publikálja az ifjúsági index második negyedéves részletes eredményeit, amelyek választ adnak arra, hogy a fiatalok hogyan látják az anyagi és munkaerőpiaci helyzetüket, milyen fizetéssel számolnak a jövőben, valamint, hogy milyen véleménnyel vannak az oktatásról.
A 2025 első negyedévére vonatkozó felmérés 2025. február 7-17. között készült 300 fiatal részvételével. A minta összetétele reprezentálja a magyarországi 19-29 éves városi lakosságot nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, gazdasági aktivitás alapján. A kutatások a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére készültek.
A K&H 2012 utolsó negyedévében indította el a 300 fő megkérdezésével zajló, nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, valamint 2016 óta a gazdasági aktivitás szerint a 19-29 éves korosztályt reprezentáló felmérést. A válaszok alapján megszülető részeredményekből képződik egy összesített index, ami -50 és +50 közötti skálán helyezkedik el. A +50 pont a maximum, ami azt jelezné, hogy minden válaszadó elégedett, és nem tart attól, hogy romlani fog a helyzete. Az elméleti -50 pont minimum ezzel szemben azt mutatná, hogy minden válaszadó elégedetlen, és nem számítanak arra, hogy ez a helyzet javulni fog.