2026 őszéig meg kell hozni a döntést arról, hogy legyen-e budapesti olimpia vagy sem, ám egyelőre azt sem tudjuk, melyik évről tárgyalunk, leghamarabb 2036-ban, legkésőbb 2044-ben lehetne itt a világ legnagyobb sportrendezvénye – mondta mai sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely.
A főpolgármester azért állt a nyilvánosság elé, mert a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság tegnap felkérte Budapest Főváros Önkormányzatát, hogy vegyen részt egy leendő budapesti olimpia megrendezésére irányuló közös gondolkodásban.
Karácsony Gergely a felkérést a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti.
A városvezető nyomatékosította, hogy a közgyűlés nem arról dönt, hogy akar-e olimpiát vagy sem, hanem arról, hogy akar-e tárgyalni a Magyar Olimpiai Bizottsággal arról, hogy megvizsgálják-e ennek lehetőségét. „Nyitott a bizottság és ezt nyitottsággal kell viszonozni” –fogalmazott a főpolgármester.
Karácsony Gergely azt szeretné, ha egy olyan olimpia jöhetne létre, amely nem a sportról szól elsősorban, hanem arról, hogy a város a sportrendezvényen keresztül megmutatja magát a világnak, és fejlődik az olimpia kapcsán, mint ahogy Párizs és Barcelona is újjáépült.
Budapestnek meg kell vizsgálnia a lehetőséget, hogy mit jelentene a város fejlődésének egy olimpia.
A főpolgármester kijelentette, érdemben, elkötelezettség nélkül meg kell vizsgálni a helyzetet, de a felhívásra nem lehet nemet mondani. Azt javasolja, hogy a főpolgármester és a frakcióvezetők üljenek egy asztalhoz a bizottság munkatársaival, és nyissanak párbeszédet arról, hogy mit tudnak elképzelni.
Ha közös megegyezésre jutnak és igent mondanak, akkor le kell ülni a harmadik féllel, ez pedig a kormány, mert az ő garanciavállalása szükséges ehhez, része ennek a folyamatnak
– tette hozzá.
Karácsony Gergely megismételte, csak akkor van miről tárgyalni, ha az alapelvekben meg tudnak egyezni, ezek pedig:
- nem lesz több sportberuházás, mert Budapest sportinfrastruktúrája már alkalmas arra, hogy olimpiai játékokat szervezzen;
- történelmi léptékű fejlesztést hoz az infrastruktúrában;
- a zöld infrastruktúrában;
- és a lakhatásban.
Az olimpia alkalom arra, hogy fejlesszük a várost, és a nem sportcélú, de az olimpia megrendezéséhez szükséges létesítmények, mint az olimpiai falu, később segítik a kialakult lakhatási válság felszámolását, abból kollégiumi és bérlakások lesznek – mondta a főpolgármester.
Nincs értelme tárgyalni, ha nem lehet változtatni a főváros és az állam feszült viszonyán.
Karácsony Gergely nem bízik a kormányban, mert az atlétikai vb-ért cserébe sem teljesítette teljeskörűen a vállalt kötelezettségeit. De, ha mégis, és minden adott lesz, akkor érdemes belevágni a folyamatba és ha már látni, hogy mi áll a fejlesztési listán, akkor kell kikérni a budapestiek véleményét – tette hozzá. „Akiknek ez sikerült óriási győztesek voltak, mint Barcelona vagy Párizs, és ez a lehetőség Budapest előtt is ott van.”