Sokan már szeptemberben elkezdenek készülődni karácsonyra, a legtöbben azonban továbbra is a karácsonyi előtti hetekben veszik meg az ajándékokat. Ahogy arról mi is többször írtunk, a magyarok egyre nagyobb arányban bonyolítják online csatornákon a vásárlásaikat, ez pedig azt is jelenti a legtöbb esetben, hogy a fizetés is internetes oldalon történik.
Az online fizetések számával pedig megugrott a visszaéléseké is, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból kiderül, hogy az idei második negyedévben minden korábbinál többször, egészen pontosan 4 686 alkalommal jártak sikerrel a bűnözők.
Bár Magyarországon összességében még mindig alacsony a kártyás csalások aránya a tranzakciók összegéhez viszonyítva, növekedés látható az ellopni kívánt összegeknél is.
A csalók kifinomult módszerei ellen azonban a lakosság jó része nem védekezik: az OTP kutatásából kiderült, hogy a válaszadók
- 92 százaléka tisztában van azzal, hogy még az óvatosabb embereket is átverik,
- 85 százalékuk szerint néhány alapszabály betartása javítja a biztonságot,
- felük úgy gondolja, hogy ezzel nem érdemes foglalkozni,
- a válaszadók harmada pedig még az alapvető biztonsági előírásokat sem tartja be, ha ez a kényelme rovására megy.
„Minden tőlünk telhetőt megteszünk a visszaélések elkerüléséért, de a kártyabirtokosoknak is érdemes betartaniuk néhány alapvető biztonsági szabályt, hogy elkerüljék a csalók csapdáit, ne szenvedjenek akár súlyos anyagi veszteséget az ünnepi készülődés időszakában” – mondta Sonjic László, az OTP Bank Informatikai és Bankbiztonsági Igazgatóságának vezető tanácsadója.
Fontos hangsúlyozni azonban, hogy a bankkártyás fizetés továbbra is az egyik legbiztonságosabb fizetési mód.
„A Visa úttörő szerepet játszott a mesterséges intelligencia alkalmazásában, hogy valós időben észlelje a fizetési műveleteket érintő csalásokat” – mondta Sármay Bence, a vállalat Magyarországért felelős területi vezetője.
Kapcsolódó
Kiemelte: minden tranzakció 500 egyedi jellemzőjét elemzik valós időben, hogy azonnal jelezhessék az illetékes bank felé, ha szokatlan tevékenységet észlelnek rendszereink. Szokatlannak minősülhet az is, ha valaki nem jelzi a bank felé, hogy külföldön fogja használni bankkártyáját – erről részletesen itt írtunk.
Mivel a fizetési technológia egyre biztonságosabbá válik, a csalók már közvetlenül a fogyasztókat veszik célba. A biztonság növeléséhez nemcsak arra van szükség, hogy a vásárlók tisztában legyenek a szabályokkal, hanem azokat a gyakorlatban is következetesen alkalmazzák.
Néhány tipp, hogy ne lopják el a pénzét
- Kérjen értesítést a banki műveletekről!
- Állítson be vásárlási limitet a kártyáinkra!
- Csak megbízható weboldalon vásároljon (például van-e ügyfélszolgálat, elérhetőség, ÁSZF, panaszkezelés)!
- Ne adja ki bankkártya-adatait ismeretlen személyeknek!
- Ne hamarkodja el a döntést, ha pedig sürget a kereskedő, szakítsuk meg a tranzakciót!
- Ne dőljön be a „túl szép, hogy igaz legyen” ajánlatoknak!
- Ellenőrizze a linket, mielőtt rákattint!
- Nyereményjátékon csak akkor kaphat ajándékot, ha jelentkezett a sorsolásra.
- Ellenőrizze, hogy biztonságos-e a webáruház és a fizetési oldal!
- Ne használjon nyilvános Wi-Fi-t a vásárláshoz!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!