Egy új vizsgálat szerint Károly király és Vilmos herceg ingatlanbirodalma fontmilliókat vesz el a pénzszűkében lévő jótékonysági szervezetektől és közszolgáltatásoktól, köztük a brit nemzeti egészségügyi szolgálattól, az állami iskoláktól és a börtönöktől. A jelentések szerint
a Lancaster és Cornwall hercegségek, amelyek mentesülnek az iparűzési adó alól, és amelyekből a királyi család életmódját és közösségi munkáját finanszírozzák, legalább 50 millió fontot keresnek a közszolgáltatások számára történő bérbeadásból. A két hercegség összesen több mint 5400 bérleti szerződéssel rendelkezik.
Az egyik 15 évre szóló megállapodás értelmében a londoni Guy's and St Thomas' állami kórházi központ 11,4 millió fontot fizet azért, hogy elektromos mentőautó-flottáját az uralkodó 750 éves birtokának, a Lancaster Hercegségnek a tulajdonában lévő raktárban tárolhassa.
A brit király legalább 28 millió fontot fog keresni a szélerőművekből is, mivel a Lancaster Hercegségnek hűbéri joga van arra, hogy díjat számítson fel a tengerparton áthaladó kábelekért – derül ki a Channel 4's Dispatches és a Sunday Times vizsgálatából.
Vilmos cornwalli hercegsége, a trónörökös örökös hagyatéka, 37 millió font értékű szerződést írt alá a dartmoori börtön 25 évre szóló bérbeadásáról az Igazságügyi Minisztériumnak, amely annak ellenére felelős minden javításért, hogy 1,5 millió fontot fizetett egy üres börtönért.
Az ő birtoka a Camelford House is, egy 1960-as években épült toronyház a Temze partján, amely 2005 óta legalább 22 millió fontot hozott a jótékonysági szervezetek és más bérlők által fizetett bérleti díjakból. Két rákjótékonysági szervezet, a Marie Curie és a Macmillan – amelyeknek a király régóta védnöke – a közelmúltban kisebb helyiségekbe költözött.
A Cornwalli Hercegség több mint 1 millió fontot kért a Királyi Haditengerészettől mólók és hadihajók kikötéséért és használatáért. A hercegség emellett több mint 600 000 fontot keresett egy tűzoltóállomás építéséből, és közel 600 000 fontot kaphat a hat állami iskolával kötött bérleti szerződésekből.
A jelentés szóvá teszi azt is, hogy Károly király és Vilmos herceg környezetvédelmi kérdésekkel kapcsolatos beszédei és beavatkozásai ellenére számos, a királyi birtokok által bérbeadott lakóingatlan sérti az alapvető energiahatékonysági előírásokat.
A Cornwall Hercegség által bérbe adott lakások 14 százaléka, a Lancaster Hercegség pedig 13 százaléka ugyanis F vagy G energiahatékonysági besorolással rendelkezik, miközben az ilyen ingatlanokat 2020 óta törvénybe ütköző kiadni.
A királyi birtokok mindemellett bánya- és kőfejtő cégekkel is kötöttek szerződéseket.
A bírálók szerint a királyi birtokok kereskedelmi előnyt élveznek versenytársaikkal szemben, mivel mentesülnek a társasági adó és a tőkenyereségadó alól. Ezért többen azt szorgalmazzák, hogy a hercegségeknek legalább társasági adót kellene fizetniük.
A Lancaster hercegség erre reagálva azt mondta: „Őfelsége, a király önként fizet adót a hercegségtől kapott összes bevétel után.”
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!