Több más európai ország mellett már Romániában is megfigyelték az őszi sereghernyót, így közelsége miatt egyre komolyabb veszélyt jelent hazánk mezőgazdaságára is – hívta fel a  figyelmet az Agroinform. 

Az Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein őshonos kártevő pázsitfűféléket, de különösen kukoricát, rizst és cukornádat fogyaszt, ezzel pedig fenyegetést jelent a hazai növényvilágra és azon keresztül az élelmiszer-ellátásra is. 

A meleg régiókból származó rovar nálunk ugyan nem képes megtelepedni, mert a téli fagyokat nem éli túl, de vándorlepkeként szezonálisan átrepül a mérsékelt övezetekbe és ott jelentős pusztítást végez a növényekben.

Európában először 2023-ban, Cipruson találták meg, majd ugyanabban az évben Görögországban, Portugáliában, Spanyol- és Törökországban is felbukkantak a kártevők. Ennyire messzire maguktól nem képesek eljutni, európai megjelenésük a nemzetközi kereskedelem következménye.

A faj egyedei nem nagyon válogatnak, ha táplálkozásról van szó: szinte minden növényi áruban vagy föld feletti növényi részben kárt tudnak tenni.

Az őszi sereghernyó egyébként a bagolylepkék családjába tartozik. 

Rajtuk kívül egy másik kártevő is riogatja az agráriumot: az afrikai fügelégy elsősorban a gyümölcsösökben tud hatalmas pusztítást végezni.