Katar felfüggesztette közvetítői munkáját az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti és túszszabadítási tárgyalásokon – hangsúlyozták tisztviselők, egyben közölték, hogy az ország akkor folytatja munkáját, amikor a Hamász és Izrael "kimutatja hajlandóságát" a tárgyalásra.
Ez azután történt, hogy magas rangú amerikai tisztviselők állítólag azt mondták: Washington nem fogadja el a Hamász képviselőinek katari jelenlétét, azzal vádolva a palesztin csoportot, hogy elutasítja a gázai háború befejezésére vonatkozó újabb javaslatokat.
Kapcsolódó
A katari hatóságok "pontatlannak" minősítették azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint a Hamász dohai politikai irodája "már nem szolgálja a célját".
Katar 10 nappal ezelőtt értesítette a feleket a legutóbbi megállapodásra tett kísérletek során, hogy leállítja a Hamász és Izrael közötti közvetítési erőfeszítéseket, ha abban a körben nem születik megállapodás. Katar folytatja ezeket az erőfeszítéseket... amikor a felek hajlandóságot és komolyságot mutatnak a brutális háború befejezésére
– áll a BBC által idézett katari külügyminisztériumi közleményben.
A Hamásznak 2012 óta van bázisa a katari fővárosban, állítólag az Obama-adminisztráció kérésére. Az értesüléseket a Hamász illetékesei cáfolták.
A kicsi, de befolyásos Öböl-állam az Egyesült Államok kulcsfontosságú szövetségese a régióban. Jelentős amerikai légibázisnak ad otthont, és számos kényes politikai tárgyalást folytatott, többek között Iránnal, a tálibokkal és Oroszországgal.
Az Egyesült Államok és Egyiptom mellett a katariak is jelentős szerepet játszottak az Izrael és a Hamász között egy éve tartó gázai háborúban a tűzszünet megkötésére irányuló, eddig sikertelen tárgyalások során. Ám egyre több bizonyíték van a kapcsolat változására.
A legutóbbi, október közepén tartott tárgyalási fordulóban nem sikerült megegyezni, a Hamász elutasította a rövid távú tűzszüneti javaslatot. A csoport mindig is szorgalmazta a háború teljes befejezését és az izraeli csapatok teljes kivonását Gázából.
A katari külügyminisztérium közleménye szerint a Hamász dohai irodájával kapcsolatos médiahírek pontatlanok.
"A katari iroda fő célja, hogy kommunikációs csatorna legyen... amely a korábbi szakaszokban hozzájárult a tűzszünet eléréséhez" – írták.
A BBC megjegyzi, hogy a Hamasz Katarból való kiutasítására irányuló felszólítás a leköszönő Biden-kormányzat kisérletének tűnik, hogy kikényszerítsen valamiféle békemegállapodást mandátumának januári lejárta előtt.
Ha a Hamaszt arra kényszerítenék, hogy elhagyja Dohát, nem világos, hol töltené be politikai hivatalát. Irán egy választási lehetőség lenne, bár Iszmáíl Hanije volt vezető júliusi teheráni meggyilkolása arra utal, hogy Izrael veszélyeztetheti őket, ha ott tartózkodnak. Ez sem adna nekik közel hasonló diplomáciai csatornákat a Nyugat felé.
Valószínűbb lehetőség Törökország lenne. NATO-tagként, de egyben szunnita többségű államként bázist adna a csoportnak, ahonnan viszonylagos biztonságban működhet. Erdogan elnök tavaly áprilisban Isztambulban látta vendégül a Hamász akkori politikai vezetőjét, Iszmáíl Hanijét és delegációját, ahol arról beszéltek, hogy „mit kell tenni a humanitárius segélyek megfelelő és zavartalan szállítása érdekében Gázába, valamint a tisztességes és tartós békefolyamat érdekében a térségben”.
A lépést nagy valószínűséggel Ankara is üdvözölné, amely gyakran igyekezett közvetítőként pozícionálni magát kelet és nyugat között – hangsúlyozta a BBC.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!