A kávé tőzsdén jegyzett ára az elmúlt héten 47 éve nem látott csúcsra emelkedett. Ennek oka összetett, hiszen a globális ellátási hiánnyal kapcsolatos aggodalmak kiegészültek számos olyan tényezővel, ami a piacon bizonytalanságot idézett elő. A végeredmény az lett, hogy

a magas minőségű arabica kávébab határidős jegyzése 4,7 százalékkal, 323 dollárra emelkedett New Yorkban. Utoljára ezen az árszinten 1977-ben járt a jegyzés.

Az instant kávéhoz használt olcsóbb robusta bab londoni határidős jegyzése pedig 7,7 százalékkal emelkedett.

Financial Times szerint 

a tőzsdei mozgás hátterében a kávépörkölő kereskedők állnak, akik a várható hiány és az új uniós jogszabály státuszának bizonytalansága miatt igyekeztek előre biztosítani a készleteiket.

Az unió új előírása szerint a kereskedőknek bizonyítaniuk kell, hogy az EU-ba importált kávét nem erdőirtott földeken termesztették. Miután több tagállam is ellenezte az új szabályokat, az uniós hatóságok nemrég  12 hónappal elhalasztották a bevezetését. 

Az emelkedő alapanyagárak, az éghajlati változások és a növekvő kereslet együttesen olyan kihívásokat jelentenek, amelyek új stratégiák kialakítását teszik szükségessé a kávépiacon – hívta fel a figyelmet az Indexnek nyilatkozva Takács Péter, a Julius Meinl Magyarország igazgatója.

Rámutatott: 

a kávé nemzetközi szinten egyre inkább spekulatív eszközzé vált, ami az árak szélsőséges ingadozásához vezetett. Az arabica kávé ára több mint fél évszázados csúcsokat döntöget, míg a robusta szintén rekordmagasságba ugrott.

A kávéipar előtt álló egyik legnagyobb kihívás szerinte az ellátási lánc stabilitása, a robusta és az arabica piacán is. Az emelkedő alapanyagárak és a szélsőséges időjárási viszonyok, mint például Brazíliában a szárazság és a fagy, jelentősen csökkentették a hozamokat, ami áremelkedéshez és a készletek csökkenéséhez vezetett.

Az iparág másik fontos kihívása a fenntarthatóság biztosítása. A fogyasztók egyre tudatosabbak, és elvárják, hogy a kávéjuk felelősségteljes forrásból származzon, ami nyomás alá helyezi a termelőket és a gyártókat egyaránt. 

Ezen túlmenően a logisztikai problémák és az energiaárak növekedése is komoly kihívásokat jelent. A robusta piacán például a vietnámi és indonéziai logisztikai nehézségek, valamint az emelkedő műtrágya- és munkaerőköltségek további terhet rónak a termelőkre, ami az árak további növekedéséhez vezethet.

Ugyanakkor az emelkedő árak sokszor nemcsak a termelési kihívásokat tükrözik, hanem a piaci spekulációk következményei is. Ez további instabilitást okoz az árakban, ami minden szereplőt érint, a termelőktől a végső fogyasztókig

– összegezte Takács Péter.

Az alapanyagárak emelkedése a végső fogyasztói árakban is megjelenik. A Julius Meinl igazgatója szerint ennek ellenére a prémiumkategóriás kávék iránti kereslet továbbra is stabil, sőt növekvő tendenciát mutat. 

A magyarországi kiskereskedelmi kávépiac az elmúlt egy évben körülbelül 1 százalékos növekedést mutatott értékben.

Az őrölt kávé eladott mennyisége 3,7 százalékkal csökkent, ezzel szemben a szemeskávé forgalma 1,9 százalékkal, míg a kapszulás kávék volumene 5,1 százalékkal nőtt.

A rendelkezésre álló adatok alapján a 2024 augusztusában zárult 12 hónapban összesen 14,3 ezer tonna szemes, őrölt és kapszulás kávé került a magyar piacra.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!