Magyarországon ugyan még nem, de Ausztria nyugati tartományaiban már megjelent, és gyorsan terjed a kéknyelv-betegség, eddig már 244 gazdaságot érintett. A súlyos megbetegedéseket okozó vírus a tejpiacra is hatással van.

vírust, amely juhoknál okoz súlyos megbetegedést, szarvasmarhák ritkábban pusztulnak el, egy alig észrevehető rovar, a törpeszúnyog terjeszti, amely tavaly már több ezer állattartó telepet fertőzött meg Németországban, Belgiumban és Hollandiában.

A 24.hu kiszúrta, hogy hazánkban elindult kéknyelv-betegség szabályairól szóló rendelettervezet társadalmi vitája, amely időközben már le is zárult, és amely éppen a vírus EU-tagállamokban történő terjedésére hivatkozik.

Az Agrárminisztérium előterjesztése szerint 

megszűnik a virológiai vizsgálat során pozitívnak bizonyuló állatok leölési kötelezettsége.

E mellett

  • törlik a védő- és megfigyelési körzet elrendelésére vonatkozó kötelezettség;
  • megszűnik a készenléti terv összeállítására vonatkozó kötelezettség; 
  • törtlik az országos és helyi járványvédelmi központ felállításának kötelezettségét;
  • a megfigyelési idő 30 napról 60 napra módosul;
  • lehetővé válik a betegség elleni vakcinázás, mely jelenleg az országos főállatorvos utasítására a Nébih engedélye alapján lehetséges.

Emlékeztettek rá,

a fertőző betegség (Bluetongue/BTV) a kérődző állatokat, elsősorban a szarvasmarhát, juhot, kecskét, vadon élő kérődzőket támadja meg, emberre nem veszélyes.

Korábban ez a betegség is azonnali felszámolási kötelezettség alá tartozott, mára a tagállamok dönthetnek arról, hogy folytatnak-e területükön mentesítési programot. Az indoklás szerint a módosítással a betegség által okozott gazdasági károk csökkenthetők az állattartóknak, állataik a betegség átvészelését követően a megfigyelési idő kedvező alakulása esetén újból forgalomképessé válhatnak.