Letelt az átmeneti időszak, ha úgy tetszik, nincs több türelem, fél évvel a startgomb megnyomása után éles rajtot vett 2024. július 1-jén a kötelező visszaváltási rendszer, a DRS (Deposit Return System). Ez azt jelenti, hogy mostantól az italgyártók csak az új struktúrát működtető MOHU regisztrációján átesett, DRS-logós italcsomagolásban hozhatják forgalomba termékeik a gyártók.
Vette az akadályt a söripar
Mindez alaposan feladta a leckét a söriparnak, arról, hogy mennyire zökkenőmentes az átállás, Kántor Sándort, a Magyar Sörgyártók Szövetsége igazgatóját kérdeztük.
Egy sörgyár jellemzően 50-60 különböző terméket, vagy ebből a szempontból megközelítve ugyanennyi csomagolást alkalmaz egy évben.
A vállalatok ezeket a csomagolásokat néhány nagy európai gyártónál terveztetik és szerzik be. Így amikor egy adott országban megtörténik a DRS-re való átállás a csomagolás tervező és gyártó kapacitások csak ütemezetten tudják az igényeket kielégíteni.
Láttuk a szlovákiai, majd a romániai DRS elindulásakor, hogy ezek a kapacitáskorlátok egész Európában jelentősek, így ideális esetben egy évvel előre meg kell lenni az előírásoknak, amelyek az új csomagolásokra vonatkoznak és rögzítik a résztvevők feladatait. Magyarországon azt előírásokat megfogalmazó jogszabály tavaly október 4-én jelent meg, és ez után kezdhették meg a gyártók az előírások alapján a felkészülést.
– fogalmazott Kántor Sándor. Hozzátette: hazánkban ráadásul szélesebb a visszaváltási rendszerbe bevont csomagolóanyag és italkategória, ami tovább növelte az átállás időigényét. Mindezek ellenére a visszaváltási rendszerben az italgyártók július 1-ig több mint 15 ezer csomagolást regisztráltak, így az átállás a jelentősebb italgyártók és importőrök részéről nagyobb zökkenők nélkül megtörtént.
Tízből hét sör dobozban
A csomagolási trendeket firtató kérdésünkre a sörszövetség vezetője úgy válaszolt, hogy az európai gyakorlat meglehetősen vegyes képet mutat, ha a kiskereskedelmi csomagolásokat nézzük.
- Vannak országok, ahol az üvegcsomagolás, és azon belül is az újratölthető palack, adja a legnagyobb arányú forgalmat.
- A másik végletbe tartoznak azok az országok, ahol mind a mai napig a PET-palackos sör adja a vásárlások legnagyobb hányadát.
- A magyarországi kiskereskedelemben 70 százalékot jóval meghaladó mértékű az aludobozban forgalmazott sör aránya, ami szintén egy ritka európai sajátosság.
- Emelett hazánkban a prémium sörök növekvő mértékével nő az egyutas üvegben forgalmazott sörök mennyisége, míg a PET-palackos sör csökkenő részarányú, ez a csomagolás kizárólag a gazdaságos kiszerelés jellemzőjévé vált.
Európai visszaváltási körkép
A visszaváltási rendszer egy nagy lépés a körforgásos gazdaság irányába. A magyar megoldást azonban európai szemüvegen át is érdemes megnézni. Kántor Sándor felidézte:
az egyutas csomagolások első visszaváltási rendszere 1985-ben Svédországban jött létre, ahol a gyártók vállalták, hogy olyan hálózatot alakítanak ki a kereskedelem bevonásával, ami az aludobozokat 90 százalék feletti mértékben visszagyűjti és újrahasznosításra előkészíti.
A szakember kifejtette: a svéd DRS-t modellként véve Európában fokozatosan épültek ki ezek a rendszerek, jellemzően a gyártók és a kereskedők együttműködésében, elsődlegesen az aludobozok és a PET-palackok anyagának másodnyersanyagként történő visszagyűjtése céljából. Mivel ezek a szervezetek alapvetően környezetvédelmi jellegű tevékenység céljából jöttek létre, az italcsomagolások visszagyűjtő rendszere mindenhol a lehető legalacsonyabb költségen, non-profit módon működik, hiszen nem a gazdasági haszonszerzés a cél. Más gazdasági tevékenységet ezek a szervezetek ezért nem is folytatnak.
Az Európában kialakult jellemzően gyártói-kereskedői visszagyűjtő hálózatok mellett létrejött egy sajátságos állami rendszer Horvátországban, valamint egy olyan kereskedői-gyártói társulás Romániában, amiben 20 százalékos állami rész található.
Mindkettő - a környezetvédelmi célt szem előtt tartva - non-profit módon működik, gazdálkodását az összegyűjtött másodnyersanyag értékesítésére alapozza. Magyarországon mindezek közül kivétel. Nálunk ez európai gyakorlattól teljesen eltérő módon, az italcsomagolások visszagyűjtését a teljes hulladékgazdálkodást átfogó állami koncesszió keretein belül egy koncessszor végzi, meglehetősen nagy profitvárakozás mellett.