Európa országai közül jelenleg az északi államok a legfelkészültebbek egy készpénzmentes társadalomra – derült ki a Finansplassen, egy norvég pénzügyi információs oldal elemzéséből, amely ehhez többek között a Világbank és az Eurostat nyilvánosan elérhető adatait összesítette.

Többek között összegezték: 

  • a százezer lakosra jutó ATM-ek;
  • és POS-terminálok számát;
  • a bankkártyás fizetéskor elkölthető legmagasabb összeghatárt;
  • az online bankolók számát.

A kutatás Norvégiát hozta ki győztesnek, ahol a leginkább felkészültek a készpénzmentes jövőre, amire abból következtettek, hogy itt a legalacsonyabb a készpénzt kiadó ATM-automaták száma, továbbá a lakosság majdnem teljes egésze (96 százaléka) intézi online a pénzügyeit. A második helyre Finnország, a harmadikra pedig Dánia került.

Hollandia, Svédország, Izland, Észtország, Litvánia, Ciprus és Svájc került még a top 10-es listára, míg Örményország, Grúzia és Németország alkalmazkodtak a legkevésbé a készpénzmentes rendszerekhez.

Olle Pettersson, a Finansplassen pénzügyi szakértője az Euronews-nak elmondta: azért különösen az északi országok találják hasznosnak a készpénzmentes rendszereket, amelyek segítenek áthidalni az alacsony népsűrűség kihívásait és a zord időjárási viszonyokat az országban, ahol viszonylag nagy területen él kis létszámú lakosság. Ezek az országok azért is előnyben vannak, mert nagy a bizalom a közintézmények iránt.

A készpénzmentes fizetés felemelkedése

A koronavírus-járvány világszerte fellendítette a készpénzmentes fizetést, a Világbank szerint az egy főre jutó készpénzmentes fizetések száma a 2017-es 91-ről 2020-ra körülbelül 135-re emelkedett. Az Európai Központi Bank (EKB) hasonló tendenciát állapított meg Európában. Egy 2023-as felmérés szerint 2022-ben a tranzakciók 59 százaléka készpénzes volt, szemben a 2019-es 72 százalékkal. Mindebből az EKB is arra a következtetésre jutott, hogy a világjárvány alatt felvett fizetési magatartás túlélte a pandémiával járó korlátozásokat.