A nyugdíjrendszer jelenleg még fenntartható, de hogy ez továbbra is így legyen, ahhoz változásra van szükség – mondta a Növekedés.hu-nak Nagy Koppány.
A hazai 4,6 millió foglalkoztatott közül 1,1 millió aktív nyugdíjkiegészítési szerződés van, noha legalább az összlétszám felének, optimálisan 50-60 százaléknak kellene így tenni
– tette hozzá az MNB biztosítás- és pénztárfelügyeleti igazgatója.
- A nonprofit önkéntes nyugdíjpénztáraknak 1 millió feletti tagja van, közülük nagyjából fele teljesít rendszeres befizetést, azaz nagyságrendileg 5-600 ezer fő.
- Ezen felül az üzleti biztosítók növekvő, már 4-500 ezer nyugdíjbiztosítási szerződéssel rendelkeznek,
- illetve ott van még a nyugdíj-előtakarékossági számla kevesebb, mint 100 ezer fővel, aminek népszerűsége folyamatosan csökken.
Létszám szerint tehát a pénztárak vezetnek jelenleg, de innen is hiányzik a 45 év alatti generáció döntő része (közel 90 százaléka), akik egyelőre nem gondoskodnak önkéntes pénztári megtakarítással nyugdíjas éveik biztonságáról.
Jó példával szolgálhat Csehország, ahol népszerűbbek a nyugdíjpénztári intézmények, a miénkhez képest ötször akkora vagyont kezelnek. Az ő mintájukra alapozva is fel lehetne futtatni az öngondoskodási rendszert, ami ráadásul hosszabb távon az államnak is érdeke
– véli Nagy Koppány.
Ha ugyanis növekszik a lakossági megtakarítási ráta, az hosszú távon a beruházásokat növeli, hiszen ezek az intézményi befektetők állományuk 70-80 százalékát hazai eszközökbe teszik. Ráadásul jelentős a hosszútávú államkötvény-vásárlásuk is, ami ugyanúgy a belső finanszírozást erősíti, mint a lakossági állampapír.
Az ügyféloldali hozam tavaly 21,2 százalék volt, 2023 tehát kifejezetten jól alakult, de a 2022-es év -6,8 százalék veszteséget hozott, így összességében 13 százalék volt az elmúlt két év hozama együttesen. Hosszabb, 10-15 éves távra is érdemes visszatekinteni, látható, hogy
a pénztárak összességében az infláció fölött hozamot, azaz reálhozamot értek el, biztonságosan fialtatva a tagok pénzét.
A megtakarítások közel fele állampapírban van, ezek árfolyama a kamatváltozásra érzékenyen reagál, kamatcsökkenés idején emelkedik. A 2021-22. év inflációja miatt emelkedő kamatok időlegesen mérsékelték az árfolyamokat, amint beköszöntött újra a kamatcsökkentés, az állampapírok ismét felértékelődtek. Mindehhez a részvénypiacokon tapasztalható árfolyam-emelkedés is hozzájárult - mondta az MNB igazgatója.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!