Az Egyesült Államok és az Európai Unió elkötelezte magát amellett, hogy három évvel meghosszabbítja együttműködését a félvezető-ágazat zavarainak azonosítása terén, különös tekintettel a Kínából származó, hagyományos chipekre. A két fél pénteken a Kereskedelmi és Technológiai Tanács kétnapos ülését a találkozó eredményeiről szóló 12 oldalas közös nyilatkozattal zárta.
A nyilatkozat szerint a két partner megosztja egymással a Kínában szerintük uralkodó „nem piaci politikákkal és gyakorlatokkal” kapcsolatos információkat, és konzultál a globális ellátási lánc torzulásainak kezelésére tervezett intézkedésekről – írja a Reuters.
Margrethe Vestager, az Európai Bizottság alelnöke, aki az EU technológiai politikáját felügyeli, azt mondta, hogy az EU és az Egyesült Államok megteszi a következő lépéseket a régi félvezetőkkel kapcsolatban.
Kínai piactorzítás a négyzeten
Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy az autókban, háztartási készülékekben és orvostechnikai eszközökben található régi chipek mintegy 60 százalékát Kína állítja elő, és ez az elkövetkező években is így lesz.
Jól tudjuk, hogy a kínai kormányzat masszívan támogatja ezt az iparágat, ami hatalmas piactorzuláshoz vezethet. Ezért összpontosítunk erre
– tette hozzá a tárcavezető.
A Kereskedelmi Minisztérium már elindított egy felmérést a piactorzulás felmérésére, az EU pedig hamarosan egy hasonló felmérést fog végezni, majd a két fél meg fogja osztani egymással az eredményeket.
A két partner azt is vállalta, hogy egyesíti erőit a chipekben található polifluoralkil anyagok (PFAS) alternatíváinak keresésére irányuló kutatásban. Az „örökkévaló vegyi anyagok” nem bomlanak le könnyen, és a tanulmányok szerint károsíthatják az emberi egészséget.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!