Donald Trump választási győzelmének bejelentését több mint egymilliárdszor nézték meg a kínai közösségi felületen, a Weibo-n, a kommentek pedig komoly elismeréssel adóztak az amerikai politikus teljesítményének –  számolt be a Bloomberg. 

„A király, aki mindent tud”, elsöprő győzelmet aratott Harris felett. Ez nagyon klassz” – írta az egyik kínai felhasználó. „Minden média és közvélemény-kutatás döntetlent jósolt. Trump győzelme azt mutatja, hogy az emberek nem bíznak az elitben.”

Mások a korára összpontosítottak.

„Trump 70 évesen lett elnök, 74 évesen elveszített egy választási kampányt, és 78 évesen újraválasztották” – írta egy hozzászóló, miután az egykori ingatlanmágnás lett Amerika legidősebb embere, akit valaha elnökké választottak. „Az életben nincsenek abszolút korlátok. Mindig fiatalok vagyunk, amikor az álmainkat kergetjük.”

Meglepőnek tűnhet ez a hatalmas elismerés egy olyan politikus iránt, akinek az első ciklusa elindította azt a szemléletet, amit Peking a McCarthy-stílusú paranoia új korszakának nevezett. De

Trump megközelítését és konzervatív értékeit a bevándorlással kapcsolatban, valamint az erős vezetőként kialakított imázsát respektálja a kínai közvélemény.

A Miért támogatja olyan sok kínai Trumpot? címmel megjelent blog szerzője például úgy fogalmazott: 

„Ha Trump minden szavazója kínai lenne, már régen nyert volna”.  Bejegyzését a WeChat-en már mintegy 30 ezer alkalommal tekintették meg.

Míg a kínai internetezőket lenyűgözte Trump győzelme, abban már megosztottak voltak, hogy visszatérése mit jelent a nemzetük számára. 

Hiszen a megválasztott elnök korábban már azzal fenyegetőzött, hogy 60 százalékos vámot szab ki a kínai árukra, ami a Bloomberg Economics számításai szerint elegendő ahhoz, hogy megtizedelje a világ legnagyobb gazdaságai közötti kereskedelmet.

„Trump győzelme nagyon rossz dolog Kínának, különösen Kína gazdaságának” – írta egy felhasználó a Weibo-n egy rengeteg lájkot kapott bejegyzésben. „A helyzet még zordabb lesz. És ezt hamarosan meglátjuk.”