A kínai űrhajót egy Hosszú Menetelés-2F elnevezésű rakétával indították helyi idő szerint szerdán a kora reggeli órákban, az űrállomásig tartó út hat és fél órás.
A misszióvezető Caj Hszü-csö ezredes, aki a 2022-es Sencsou-14 küldetés keretében már járt az űrben, társai pedig Szong Ling-tung, a légierő egykori pilótája és Vang Hao-cö mérnök. Vang Hao-cö a harmadik kínai úrhajósnő, aki részt vesz ilyen küldetésben.
Kapcsolódó
A három űrhajós a Tienkung (Mennyei palota) űrállomás jelenlegi személyzetét váltja, és várhatóan majd jövő áprilisban vagy májusban tér vissza a Földre.
Kína már több évtized óta eurómilliárdokat fektet űrprogramjába. Az űrállomás megépítésére és saját űrexpedícióinak elindítására részben az sarkallta, hogy az Egyesült Államok nem fogadta be Kínát a Nemzetközi Űrállomás (ISS) programba.
Az ázsiai ország, amely 2003-ban küldte első űrhajósát az űrbe, azt tervezi, hogy 2030-ra embert küld a Holdra.
A kínai űrprogram az 1960-as évekig nyúlik vissza, annak eredményeként egy személyzet nélküli repülésig jutottak el, 1970-ben. Ezt a programot később pénzügyi nehézségek miatt törölték, majd az 1990-es évek elejétől indították újra.
Az első verziójú kínai űrhajó a Szojuz űrhajók felépítését vette alapul, a Sencsou is a szovjet Szojuz típusokra emlékeztet.
Nem véletlenül: a technológia átadásáról Kína és Oroszország 1995-ben írt alá megállapodást. Az első személyzet nélküli repülést 1999. november 12-én hajtották végre.
Az evéstől az alvásig újra tanulnak mindent a magyar űrhajósjelöltek
Tapasztalt asztronauták segítségével zajlik Kapu Tibor és Cserényi Gyula felkészítése Houstonban.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!