A december az év legerősebb időszaka a bolti vásárlásokban, a piac eddigi folyamatai alapján pedig biztosra vehető, hogy idén a karácsony is gazdagabb lesz a tavalyinál – úgy az ünnepi asztal, ahogy az ajándékvásárlások tekintetében – mondta az Economxnak Vámos György.
Figyelni kell a nyitvatartást
A kereskedelmi szakértő bronzvasárnap hétvégéjén jelezte: az üzletek kínálata bőséges minden karácsony előtt keresett áruféleségből.
A legnagyobb roham arany- és ezüsthétvége között, a friss élelmiszerek piacán pedig az ünnepek előtti hosszú hétvégén várható.
Ekkor azok az üzletek is nyitva lesznek, melyek egyébként vasárnap nem fogadnak vásárlókat – hívta fel a figyelmet.
A nyitvatartásra ugyanakkor mindenütt érdemes figyelni, mivel december 24-én több kereskedő már nem nyit ki, vagy a törvényben megengedett 14 óránál korábban bezár.
Mint mondta, a novemberi Black Friday leárazásokon már sokan beszerezték a karácsonyi ajándékokat, ám akik mostanában rendelnének, vegyék számításba, hogy milyen szállítási határidőt vállalnak a webáruházak. A hagyományos boltok viszont azzal is számolnak, hogy szenteste közeledtével az utolsó pillanatban választók miatt is megugrik a forgalmuk.
Közel ezermilliárdos karácsony
Tavaly decemberben csaknem 890 milliárd forintot költöttek el a családok az élelmiszerüzletekben, most 950-960 milliárd forint forgalom várható. Az ajándékok zömét adó iparcikk kereskedőknél 750 milliárd forint értékű költekezés lehet idén, szemben az egy évvel ezelőtti 690 milliárd forinttal – számolt Vámos György. A magyarok jellemzően főként az ajándékok hagyományos köréből választanak a karácsonyfa alá: például játékokból, könyvekből, különféle műszaki, lakásfelszerelési, vagy ruházati cikkekből, miközben magas lesz az ünnepi asztalra szánt, tipikus élelmiszertermékek, italok, alapanyagok eladása.Fordulópontot hozott az október
A bőségesebb karácsony előtti költekezést a kiskereskedelem idei eredményei vetítik előre.
Mennyiségben mérve kiemelkedő, négy százalék volt az októberi forgalom növekedése az előző évhez képest, ami fordulópontot hozott, mert így
az első tíz hónap eredménye is összességében a bolti fogyasztás tartós erősödéséről tanúskodik
– mondta a KSH csütörtökön közzétett, októberi jelentése alapján.
Ez alapján a tíz hónap együttes teljesítménye a 2024-es év egészére 3-3,5 százalékos bővülést vetít előre a teljes kiskereskedelemben, ami jó eredménynek számít.
Októberben egyértelművé vált, hogy ebben az évben nőtt a piac, vagyis
a vásárlók bizalma visszatért, az óvatosság feloldódott, az emberek többet költekeznek az üzletekben is
– fogalmazott, hozzátéve, hogy a javulás minden áruterületen látszik, úgy az élelmiszereknél, ahogy az iparcikkeknél, még akkor is, ha az utóbbiaknál egyes termékkörökben még mindig van lemaradás.
Már hátunk mögött a mélypont
A statisztikák aláhúzzák: a hazai üzletek folyamatosan dolgozzák le a korábbi évek visszaeséseit, amit a járvány, a háború okozta inflációs hullám idézett elő.
2024 viszont a fogyasztás és a kiskereskedelmi forgalom javulásának az éve, amiben döntő tényező az infláció letörése és a reálkeresetek 8-10 százalék közötti emelkedése.
A fogyasztás szempontjából lényeges, hogy a bolti költések legnagyobb részét az élelmiszervásárlások teszik ki, amely összességében felfelé húzza a teljes kiskereskedelmet. Az élelmiszerpiac pedig kirobbanó formában van: a literben, kilóban, darabban mért növekedési ütem már a januári-októberi időszakban is 4 százalék fölötti volt, ezzel a boltok elérték a tavalyi szintet. Az október havi forgalom is jelentős, közel 5 százalékos bővülésről szól.
Ez a korábbi áremelések tükrében különösen jó eredmény, és azt a tendenciát is mutatja, hogy
a vásárlók megváltoztatták a költekezési szokásokat: pénzt csoportosítottak át az élelmiszervásárlásokra.
Ezen a területen így már biztos az erős év végi forgalom – mondta.
Megjegyezte: a magyar élelmiszeriparban is tükröződik a kedvező a kép, amely hasonló ütemben nőtt az idén, mind az export, mind a belföldi értékesítés tekintetében – ez pedig a GDP-re is felfelé húzó hatást gyakorol.
Jövőre tovább nő a vásárlóerő
Az iparcikk eladásokban többet kell pótolni az üzleteknek, de az idén már egy jelentős részt lefaragtak, és majd a novemberi forgalom igazolhatja a további javulást a Black Friday hatására.
Idén tartósnak ígérkező növekedés indult: Vámos György szerint a decemberi bevásárlási szezonban tovább gyarapodhat a teljes kiskereskedelem, ami az újabb béremelésekkel, a családok jövedelmi helyzetét javító intézkedésekkel együtt kedvező képet vetíti előre 2025-re
A minimálbérmegállapodás megszületett, illetve több olyan kormányzati intézkedés jön (például a gyermekes családtámogatások, lakásépítés alacsony áfája, munkáshitel, lakhatási támogatások), amelyek eredményeképpen jövőre erősödni fog a vásárlóerő – összegezte.