Romániában július 17-én mutatták ki először a kiskérődzők pestisét (ppr), az országban eddig 37 aktív fertőző gócot azonosítottak - közölte csütörtökön a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA).

A fertőzés elsősorban a Fekete-tenger partvidékén, Dobrudzsában (főleg Tulcea megyében) terjed, ahol 19 különböző méretű farmon és 19 háztáji gazdaságban jelent meg és több mint 206 ezer állatot érintett.

De az ország nyugati részén, a szerb határ közvetlen közelében lévő, a magyar határtól 150 kilométernyire található Temes megyei Nagyzsámon (Jamu Mare) is észlelték, ahol 12 500 juhot kellett leölni.

Az állategészségügyi szakhatóság közleménye szerint a ppr-járvány megfékezésében a gazdasági szereplőknek van döntő felelőssége, ugyanis a fertőzést csak a beteg állatok terjesztik.

A betegség behurcolásának fő kockázata tehát a beteg, vagy a szükséges állategészségügyi okmányokkal nem rendelkező állatok behozatala, a juh- és kecskeállomány szabálytalan adásvétele.

A ppr emberre nem veszélyes, de a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegségének számít. A lázzal, szem- és orrfolyással járó, gyakran az állat pusztulását okozó betegség július első felében tört ki Görögországban.

A statisztikai hivatal 2023 decemberében 11,7 millióra becsülte Románia juh- és kecskeállományát.

Itthon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívása értelmében azonnal értesíteniük kell a juh- és kecsketartóknak az állatorvosokat és az állategészségügyi hatóságot, ha az állományaikban a kiskérődzők pestisére (peste des petits ruminants, ppr) utaló jeleket látnak.

Az országos főállatorvos rendelkezése alapján az idén érkezett romániai juh és kecske szállítmányokat szintén át kell vizsgálni, a tranzitszállítmányokat pedig fokozottan ellenőrzik.