Romániában július 17-én mutatták ki először a kiskérődzők pestisét (ppr), az országban eddig 37 aktív fertőző gócot azonosítottak - közölte csütörtökön a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA).
A fertőzés elsősorban a Fekete-tenger partvidékén, Dobrudzsában (főleg Tulcea megyében) terjed, ahol 19 különböző méretű farmon és 19 háztáji gazdaságban jelent meg és több mint 206 ezer állatot érintett.
Kapcsolódó
De az ország nyugati részén, a szerb határ közvetlen közelében lévő, a magyar határtól 150 kilométernyire található Temes megyei Nagyzsámon (Jamu Mare) is észlelték, ahol 12 500 juhot kellett leölni.
Az állategészségügyi szakhatóság közleménye szerint a ppr-járvány megfékezésében a gazdasági szereplőknek van döntő felelőssége, ugyanis a fertőzést csak a beteg állatok terjesztik.
A betegség behurcolásának fő kockázata tehát a beteg, vagy a szükséges állategészségügyi okmányokkal nem rendelkező állatok behozatala, a juh- és kecskeállomány szabálytalan adásvétele.
A ppr emberre nem veszélyes, de a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegségének számít. A lázzal, szem- és orrfolyással járó, gyakran az állat pusztulását okozó betegség július első felében tört ki Görögországban.
A statisztikai hivatal 2023 decemberében 11,7 millióra becsülte Románia juh- és kecskeállományát.
Itthon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívása értelmében azonnal értesíteniük kell a juh- és kecsketartóknak az állatorvosokat és az állategészségügyi hatóságot, ha az állományaikban a kiskérődzők pestisére (peste des petits ruminants, ppr) utaló jeleket látnak.
Az országos főállatorvos rendelkezése alapján az idén érkezett romániai juh és kecske szállítmányokat szintén át kell vizsgálni, a tranzitszállítmányokat pedig fokozottan ellenőrzik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!