Egyre nagyobb mennyiségben és a következő hetekben már folyamatosan csökkenő áron kapható a dinnye a hazai standokon, az útmenti árusoknál és az üzletekben. A hazai dinnyetermesztők az elmúlt években újjáélesztették az ágazatot, így
a termésből az igények kielégítése mellett bőven jut exportra is, ismét egyre nagyobb a kereslet külföldön is a magyar sárga- és görögdinnye iránt.
A magyar termesztők bizakodók, jó szezont várnak. A hazai dinnye újjászületik, az ágazat pedig gyors jelentős átalakuláson ment keresztül, miközben az új fajtáknak és a modern technológiának köszönhetően akár szeptember végéig is kapható a hazai görögdinnye.
Újjászületett a magyar dinnye
Az elmúlt években válságba került a nagymúltú hazai dinnyetermesztés, mivel az exportkereslet folyamatosan csökkent, ráadásul a termelőknek egyre kevésbé volt jövedelmező a tevékenység.
Az ország dinnyetermő területe jelentősen csökkent az elmúlt években, ám idén bekövetkezett a kedvező fordulat: a tavalyi 2600 hektárról idén ismét nőtt, 2900 hektárra. A termelők jelentősen modernizálták a termesztést:
- egyre elterjedtebb a fóliás technológia,
- és a hazai görögdinnye kínálatát már modern, hibrid fajták adják
– tájékoztatott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A gyors változásokat a piac is meghálálta, mivel az export ismét fellendült: óriási a kereslet a magyar dinnye iránt Németországban, Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában.
Gyümölcsínség elé nézünk: kivéve egyet, az is inkább zöldség
Tavaly csupán mintegy 2800-3000 hektárnyi területen ültettek görögdinnyét a termelők. A termelési, szállítási és munkaerőköltségek megugrása miatt a nyári főszezonban 170-180 forintot kellett kilónként fizetni a lédús gyümölcsért, míg 2021-ben 130 forint volt csupán az ára. Idén 400 forint alatt akkor találunk dinnyét, ha valamelyik boltlánc akciózza. Bővebben >>>A hazai dinnyeszezon július elején indul az ország déli részén, majd jóval később, augusztusban érik a termés Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye termőterületein. Ennek köszönhetően ha jó az idő, akár szeptember végéig is kitarthat a szezon.
Korábban augusztus legvégén, szeptember elején már csak elvétve lehetett jó minőségű hazai dinnyét találni.
Már nem a 15 kilós dinnyét kocogtatják a fogyasztók
A fajtaváltás azért is fontos, mert az elmúlt években átalakult a kereslet:
míg évtizedeken keresztül a nagy méretű, 10-15 kilogrammos dinnyéket keresték a legtöbben, addig ma már az 5-6 kilogrammos, mag nélküli görögdinnye a kelendő.
A magyarok évente fejenként átlagosan 10 kilogramm görögdinnyét és 1,5-2 kilogramm sárgadinnyét fogyasztanak, szinte kizárólag a nyári hónapok alatt. Mindkét fajta iránt nő a kereslet, amit nagyban befolyásol az időjárás is: hűvösebb időben alig fogy a dinnye, hőségben pedig roham indul a szezonális hűsítőért.
Magyarországon az éghajlati feltételek kedveznek a dinnyetermesztésnek, a termőkörzet északi határán fekszik hazánk. Az egyedülálló körülményeknek köszönhetően a hazai termés sokkal ízletesebb, mint a dél-európai.
A klímaváltozás félbeszakítja a főszezont
A kedvező hazai kilátásokkal szemben Európa nagy dinnyetermesztő országaiban meglehetősen szélsőséges az idei szezon.
Komoly gondot okoz, hogy július első felében gyakorlatilag eltűnik a piacról a spanyol dinnye, de az olasz termés is kevés, miközben a többi termőkörzetben még egyik fajta sem érik jelentős mennyiségben.
Spanyolországban és Olaszországban – az Észak-Európa ellátása szempontjából legfontosabb országokban – óriási károkat okozott a dinnyeföldeken a májusban és júniusban jellemző viharos időjárás.
A rossz idő éppen akkor köszöntött be, amikor a kiültetés időszaka volt, majd később újra lecsaptak a zivatarok, jelentős pusztítást okozva a termésben.
Az ültetvényeket a jégesők tizedelték meg, a sok csapadék miatt pedig elszaporodtak a kórokozók és a különböző növényt károsító gombafélék.
A dél-európai országokban a terméskiesés olyan jelentős, hogy átmenetileg, várhatóan július első két hetében komoly dinnyehiány jellemzi majd Európát.
Spanyolországban a Fresh Plaza körképe szerint leghamarabb július végén, augusztus legelején szedhetnek ismét nagyobb mennyiséget a termelők a görögdinnyéből, addig az exportpiacokra sem érkezik elegendő áru.
Amíg volt dinnye, a kutyának sem kellett
Már júniusban is a szokásosnál kevesebb dinnye jelent meg a kínálatban, ám Európa legtöbb országában zömében hűvös és csapadékos volt az időjárás.
A dinnyefélék fogyasztása szélsőséges, mivel ha hűvös és csapadékos az időjárás, akkor alig fogy. Az igazi nyári időben ugyanakkor hirtelen ugrik meg a dinnye iránti kereslet.
Nem marad egész nyáron dinnye nélkül Európa
A kereslet tehát pont akkor ugrott meg, amikor a kínálat a mélybe zuhant. Olaszország termelői szerencsésebbek, mint a spanyolok, a szélsőséges időjárás így átrajzolta a dinnyekereskedelmet is.
Hollandiába, az Egyesült Királyságba és Németországban korábban alig érkezett a spanyol és az észak-afrikai termés mellett olasz vagy görög áru, most viszont csak ezek kaphatók az érintett országokban.
A dinnye ára rekord magas Európa nagy részén, ugyanakkor a következő hetekben már normalizálódik a piac.
Július közepén az olaszországi kertészetekből ismét nagy mennyiségben érkezik a dinnye a külföldi országokba, miközben a görög és a francia termés is egyre inkább megjelenik a kínálatban. Augusztus első hetére ismét lesz elegendő spanyol dinnye is.
A magyarországi kivitel szempontjából az augusztus második fele és a szeptember eleje a legfontosabb, mivel a nyár végén a déli országokban már véget ér a dinnyeszezon, ám ezeken a területeken több héttel hamarabb, június elejétől már kapható a szabadföldön termesztett dinnye.
Magyarországon nem várható, hogy érzékelhető hatása lesz a dél-európai terméskiesésnek.
Brazília is belép az EU piacára
Fontos változás, hogy az idei évben már Brazília is szállít görögdinnyét Európába. A világ egyik legnagyobb dinnyetermesztő országa némileg orvosolhatja a készlethiányt, ugyanakkor a helyi termelők inkább komoly veszélyként tekintenek a Dél-Amerika és az Európai Unió kereskedelmi megállapodásainak köszönhetően megnyíló behozatalra.
Az Európai Unió-Mercosur megállapodás idén célegyenesbe érhet
Az Atlanti-óceán mindkét oldalán a legtöbb vezető nyájasan nyilatkozik az egykor vitatott kereskedelmi megállapodásról. A csillagok lassan együttállnak ahhoz, hogy az Európai Unió végre aláírja kereskedelmi megállapodását a latin-amerikai Mercosur-országokkal. Az Európai Unió a Mercosur második legnagyobb áruforgalmi partnere Kína után. Bővebben >>>A klímaváltozás okozta szélsőséges időjárás egyre erőteljesebben érezteti hatását Európában, kiemelten a déli országokban jelent komoly veszélyt a zöldség- és gyümölcstermésre.
A tudósok régóta arra figyelmeztetnek, egyre gyakrabban fordulhat elő a kontinensen átmeneti, vagy tartós hiány a szezonális friss élelmiszerekből és fontos élelmiszer-alapanyagokból.
A megoldást az ellenállóbb növényfajták elterjedése, vagyis a modern vetőmagok és az új géntechnológiák jelenthetik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!